Hejnice chtějí na místě mokřadu rodinné domy, občané jsou proti

Zatímco celá země bojuje, alespoň mediálně, se suchem, v Hejnicích se chystá zástavba mokřadu rodinnými domy. S nápadem přišlo město, které zde chce vybudovat atraktivní bydlení pro mladé rodiny. Proti tomuto plánu se ale vzedmul občanský protest a vznikla petice.

Vedení města v čele se starostou Hejnic Jaroslavem Demčákem (Starostové pro Liberecký kraj) by  na pozemku, který se nachází směrem na Ferdinandov a poblíž známé vyhlídky Poustevníkův kámen vystavělo třináct rodinných domů. Developerský projekt by ale vzniknul na místě dnešního mokřadu, kde se vyskytuje několik chráněných druhů rostlin i živočichů. Dnes má o věci jednat zastupitelstvo.

S tím nesouhlasí část obyvatel Hejnic, která se proti záměru postavila a dokonce zorganizovala i petici nazvanou Zachraňme mokřad, která je k podepsání na internetu. Vadí jim, že kvůli developerskému zásahu obec přijde nejen o místo k rekreaci, ale i o zdroj vody, které začíná být v krajině v posledních letech akutní nedostatek. Podporovat zadržování vody v krajině se po tlaku opozice ze Změny rozhodl v posledních dvou letech i Liberecký kraj, kde vládnou Starostové, kam patří i hejnický starosta Jaroslav Demčák.

Máme za sebou několik velmi suchých let, v důsledku kterých i na Frýdlantsku vysychají vodní toky a lidem mizí voda ze studní. Podle odborníků se máme připravit na to, že bude hůř. Kraj vypisuje dotace na zadržení vody v krajině. Proto nás zarazilo, že se město rozhodlo vydat opačným směrem a postavit na zamokřeném pozemku rodinné domy. Poptaly jsme se pár dalších obyvatel Hejnic a zjistily jsme, že nejsme jediné, komu se záměr města nelíbí. Někteří obyvatelé okolních domů mají obavy, že zástavba naruší retenční funkci mokřadu a jejich domovy budou následně ohroženy přívalovými dešti. Dále máme další otázky týkající se zástavby a myslíme, že je důležité se tímto tématem zabývat.“, vysvětlila našemu webu Gabriela Hankeová, jedna z hejnických iniciátorek petice.

V lokalitě dnes žije několik chráněných druhů rostlin a živočichů. Zároveň je přirozenou zásobárnou vody pro okolí.

S jejím pohledem na věc nesouhlasí starosta Jaroslav Demčák. Ten tvrdí, že o žádné rušení mokřadu nejde. „Není to pravda, je to rekultivace staré meliorací poškozené louky, která byla dříve normální loukou s vodním tokem. Tak jak je uvedeno ve studii – včetně dvou technických nádrží s vodou, nyní v této fázi není určeno, zda to jsou tůně, mokřady nebo jiný typ zadržení vody v krajině.“, popsal své stanovisko pro Náš Liberec hejnický starosta.

Iniciátoři petice ukazují, že se v posledních sedmdesáti letech s lokalitou zacházelo ze strany obce poměrně nešetrně a obávají se, že developerský plán bude jenom dovršením takového druhu hospodaření. Na stránkách své petice ukazují historii místa, kde docházelo za minulého režimu k necitlivé meliorizaci a rádi by k lokalitě přistupovali jiným způsobem.

„Zde (současným vedením města – pozn.red.) předložený záměr nemá oporu v celkovém seriózním průzkumu. Lidé prosazující tento záměr projevují neznalost historického vývoje této lokality. Území by jistě zasloužilo celkovou rekultivaci, s obnovou funkce zeleně (nikoliv pralesa), případně s malými oddechovými plochami, ale hlavně s funkcí přirozené krajiny s ohledem na vodní deficit, který do budoucna budí spíše obavy.“, uvádějí autoři petice.

Starosta Demčák se situaci snaží klidnit s tím, že jde pouze o první návrh, ke kterému ještě neexistují žádné odborné posudky a stanoviska dotčených orgánů. Podle něj jde obci především o to, aby se v Hejnicích udržely mladé rodiny.

Starosta Demčák a vedení města by v lokalitě rád vybudoval 13 domů pro rodinné bydlení.

„Město nemá jinou větší rozvojovou plochu pro bydlení, po kterém tu je velký hlad a mladé rodiny chtějí v Hejnicích zůstat a postavit si vlastní bydlení neboť bytový fond má převis 90 žádostí. Ostatní pozemky patří soukromníkům, které čeká dohadování nad zastavovacími studiemi také a ještě dohoda kdo a jak z nich zaplatí zasíťování parcel a propojovací komunikace. Zde je plánováno pouze 13 parcel s přísnými zastavovacími pravidly ohledně zpevňování ploch a zasakování dešťové vody z lokality. Stejně jako ony vodní díla, které tam mají vzniknout na místech s největší koncentrací vody,“ hájí svá stanoviska Jaroslav Demčák.

Dnes, tj. ve středu 19.2.v 18h na zasedání zastupitelstva města Hejnice chtějí občané předat petici a podpisy a zároveň mají  v úmyslu přednést svůj návrh, jak by podle nich mohlo být s oním pozemkem naloženo jinak.

Subscribe
Upozornit na
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Po zveřejnění zjištění z aktuální korupční kauzy, které včera přinesl Náš Liberec, jednala republiková výkonná rada ODS a učinila razantní krok. Náměstek Petr Židek
Náš Liberec přináší exkluzivní materiál, který ukazuje, jak majitel zdejší stavební firmy, dle policie, uplácel náměstka primátora Liberce. Podle detektivů Petr Židek z ODS
Kontroverzní liberecký podnikatel, o jehož byznysu spojeném s veřejnými zakázkami Náš Liberec informuje dlouhodobě, bude vyšetřován ve vazbě. Rozhodl o tom včera odpoledne liberecký
AKTUALIZACE: HEJTMAN ZJIŠTĚNÍ NL POTVRDIL Náš Liberec zjistil i třetí větev vyšetřování korupce v Liberci, o které zatím nechce státní zastupitelství mluvit. Jedná se