Jednička pro Půtu i šest tisíc na hodinu pro klempíře, státní zástupce čte závěrečnou řeč

Odposlechy z kanceláří Metrostavu i čtením závěrečné řeči ze strany státního zástupce pokračoval včera soud ohledně korupce v případě rekonstrukce kostela svaté Máří Magdaleny v Liberci.

Dopoledne soud pouštěl odposlechy, které policie pořídila v kancelářích společnosti Metrostav. Mluví na nich obžalovaní manažeři Metrostavu Jaroslav Stuchlík nebo lobbista Jan Petráň, přítel hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), kterého v ostatních odposleších familiárně oslovuje „Marťas“.

„Půta teď bude šéfem ROP (Regionální operační program Severovýchod přes který šly do Liberce evropské dotace – pozn. Red.), takže to je to zařízený, že se ty peníze uvolněj,“ popisuje strategii Metrostavu na odposleších Jan Petráň, když řeší situaci, kdy Metrostavu hrozilo, že o své peníze přijde, protože projekt dopisem na ROP v roce 2012 ukončil Jiří Zeronik, další obžalovaný, který byl ten rok odsouzen za korupci.

 „Jirkůva jsme tam píchli my, klasická prostituce, všechno mohlo bejt v pohodě, kdyby do toho ten vůl Zeronik nehodil vidle“, pokračuje v popisu zákulisních jednání kolem veřejných zakázek Jan Petráň. Petr Jirkův je další klíčový obžalovaný, který na stavbě kostela dělal technický dozor, ale zároveň připravoval výběrová řízení a převzal otěže v orgánech žadatelské společnosti Geotermální energie pro občany po Jiřím Zeronikovi.

Petráň rovněž na odposleších zmiňuje, že je vyčleněna „jednička pro Půtu“. Státní zástupce má za to, že se to shoduje s tabulkou s údajnými úplatky, kterou policie zajistila u dalšího z manažerů metrostavu, dnes již zesnulého, Jaroslava Stuchlíka, kde podobná částka (800 tisíc) je u kolonky „Nejvyšší“. Jako o Nevyšším mluvili aktéři kauzy v telefonních odposleších právě o hejtmanovi Martinu Půtovi.

Po obědě stání zástupce začal číst svou závěrečnou řeč, odpoledne jí ale stihl přečíst, dle svého vyjádření, sotva polovinu. A to ji četl v kuse téměř tři a půl hodiny.

V ní například zmínil, že cena za opravu kostela, který měl stát veřejné prostředky podle plánů Metrostavu až 65 milionů korun, byla značně nadsazená. Metrostav přitom oficiálně uváděl zisk pouhá 4,5 % z ceny díla.

Státní zástupce Radim Kadlček vycházel tak z interních materiálů firmy zabavených policií, kde se ukazuje, že reálná cena stavby měla být 37 až 39 milionů korun. Ostatně policie zachytila i komunikaci mezi Metrostavem a další stavební firmou, kdy obě společnosti zvažovaly, že Metrostav stavbu přenechá právě za zhruba 39 milionů korun.

V závěrečné řeči bylo také poukazováno na, dle státního zástupce, úmyslně nadsazený rozpočet. Původní rozpočet z dílny rozpočtáře z ateliéru David byl v některých položkách zněkolikanásoben. Původní rozpočtář přitom vypověděl, že pod rozpočtem Metrostavu je uvedeno jeho jméno, ale s čísly zásadně nesouhlasí a doložil původní verzi.

Státní zástupce uvedl několik až absurdních příkladů. Mezi jinými šlo o hodinou sazbu pro klempíře. Zatímco v původním rozpočtu byla ohodnocena částkou 250 korun na hodinu, v rozpočtu Metrostavu to bylo 6100 korun na hodinu. Jak uvedl Radim Kadlček, nemůže jít o účetní chybu, protože se částka opakuje a i ostatní firmy, které se hlásily do výběrového řízení, které organizoval Petr Jirkův a které podle policie měly „dělat Metrostavu křoví“, uváděly podobné nesmyslné částky.

To, že bylo výběrové řízení „cinknuté“ ostatně přiznal u soudu i Jiří Zeronik, původní jednatel společnosti Geotermální energie pro občany. Zeronik zároveň přiznal, že mu byl za jeho roli Metrostavem slíben úplatek ve výši 6 milionů korun.

Odebírat
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Až komickou zprávu přineslo vedení Libereckého kraje, které má ve svém čele hejtmana Martina Půtu, který byl (zatím nepravomocně) odsouzen za korupci a zneužití
Senátor za Liberec, starosta Chrastavy, učitel chemie, který se ovšem rád prezentuje jako právní znalec, MIchael Canov nezveřejnil majetkové přiznání. Slíbil ovšem brzkou nápravu.
Ve Vlnařské na sídlišti Broumovská vznikne nové hřiště za 3,8 milionu. To je dobrá zpráva, protože liberecká sídliště jsou, navzdory slibům, silně opomíjena ze
Vedení kraje pokračuje v obnově památek v našem regionu. Objem peněz do renovace kulturního dědictví se za poslední roky zvýšil, narostl zcela zásadně i
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.