V Brništi pořád neví, zda budou moci uspořádat referendum k těžbě na Tlustci

Omezení spojená s pandemií koronaviru pravděpodobně překazí plány na uspořádání místního referenda v Brništi na Českolipsku v otázce obnovy těžby čediče na místním kopci Tlustec. To mělo proběhnout v polovině května a zatím není jisté, jaké dá k problematice stanovisko ministerstvo vnitra. Pokusy o obnovení těžby doprovázela korupce.

„Pokud by měl platit současný stav, tak by nemělo proběhnout. Chci to mít ale posvěcené nadřízeným orgánem,“ řekl starosta Brniště Michal Vinš ČTK. Rozhodnutí kvůli lhůtám podle něj potřebují z ministerstva obdržet nejpozději do konce dubna. „Zatím jedeme v režimu, že referendum bude. Dodrželi jsme zatím veškeré lhůty, které nám ukládá zákon,“ dodal starosta.

Místní v Brništi chtějí referendum, část lidí je pro obnovu těžby na Tlustci, ale početná část obyvatel proti. Situace nyní nahrává těžařům. Může za to rozhodnutí Ministerstva životního prostředí a Libereckého kraje se pravděpodobně obnoví těžba čediče na kopci Tlustec u Velkého Valtinova. Pokusy o obnovy těžby mají dramatickou historii, kterou doprovázela i korupce. Ochránci přírody se ale ani po aktuálním rozhodnutí ministerstva nevzdávají.

Ministerstvo životního prostředí ČR na sklonku loňského roku popřelo své dva roky staré stanovisko a  udělilo výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů. Vyšlo tak vstříc rozhodnutí Libereckého kraje, kde vládne koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a ČSSD a který jde svými rozhodnutími roky na ruku těžařům. Ministerstvo zároveň zamítlo všechna odvolání odpůrců těžby i dotčených obcí. Rozhodnutí je konečné a nelze se proti němu odvolat.

Na Tlustci se čedič těžil od roku 1988, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes již zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na velkou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy. Těžbu čediče pak o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale zastavila. Současný majitel slíbil vybudování obchvatu, který by měl prý zmíněné problémy vyřešit.

Těžaři i ochránci přírody a zástupci obcí protestující proti těžbě tehdy vedli proti sobě kampaň. Ze strany těžařů však docházelo ke kontroverzním krokům. Například na veřejné debaty kolem plánovaného obnovení těžby sváželi dle místních zaplacené příznivce, které podle místních nikdo neznal. Taková debata proběhla například v roce 2011 v kulturním domě v Brništi.

Ještě dál zašli těžaři, když se v tom samém roce pokusili uplatit zástupce občanských sdružení, aby proti těžbě dál neprotestovali. Občanským aktivistům tehdy nabízeli zhruba 2,5 milionu korun výměnou za jejich mlčení. Ti se ale obrátili na policii, která posléze pokus o podplácení monitorovala.

Podle závěrů detektivů i státního zástupce zástupci těžařů opakovaně nabízeli úplatky ve zmíněné výši korun zástupcům dvou občanských sdružení. Cílem bylo, aby obě sdružení ustoupila od svých nesouhlasných stanovisek k záměru těžařské společnosti na zahájení těžby čediče. Firma totiž plánovala zisk za těžbu téměř 200 milionů korun a činnost ochránců přírody jim překážela. Nakonec proběhl se zástupci firmy soud, kde padly podmíněné tresty.

V roce 2017 ochráncům přírody i místním lidem svitla naděje. Ministerstvo životního prostředí zrušilo výjimku, kterou dal lokalitě úřad Libereckého kraje a která znamenala de facto začátek plánované masivní těžby. Ministerským rozhodnutím se tak Liberecký kraj musel znovu zabývat a znovu vydal kladné stanovisko. Tentokrát se s ním ministerstvo ztotožnilo.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty