Novým ředitelem technických služeb je Peter Kračun

Technické služby města Liberce (TSML) budou mít od 1. května nového ředitele. Stane se jím Peter Kračun, který pošel výběrovým řízením a přichází ze soukromého sektoru. TSML se zároveň transformují z akciové společnosti na příspěvkovou, aby mohly dostávat od města zakázky, na kterých jsou beztak závislé.

Ve výběrovém řízení vybraný nový ředitel Kračun působil v soukromém sektoru. „Takže si s sebou přináší znalosti z vedení týmu v soukromé sféře a věříme, že zvládne i sféru veřejnou,“ uvedl pro ČTK primátor Liberce Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj.

Nová příspěvková organizace Liberce převezme veškerou činnost, majetek i 150 zaměstnanců od akciové společnosti od července. „To znamená od 1.7. bude příspěvková organizace zajišťovat pro město Liberec správu komunikací a zeleně,“ uvedl primátor. Technické služby se starají v pátém největším městě republiky o 400 kilometrů silnic, 300 kilometrů chodníků a 180 hektarů zelených ploch.

Liberecké technické služby, ale měly v minulosti nemálo problémů. Tvrdí to alespoň kontrolní zpráva, kterou si zadaly samotné orgány TSML. Ač se politici sedící v orgánech této společnosti snaží tvářit, že se nic neděje, zdá se, že v fungování  TSML neprobíhalo úplně standardně. V dozorčí radě rezignoval další člověk.

Kontrolní zpráva, o jejíž existenci informoval náš web a která přinesla pro TSML zdrcující výsledky, stála za rezignací podstatné části dozorčí rady této společnosti. V návaznosti na její sdělení rezignovali předseda dozorčí rady a bývalý náměstek primátora za ANO Jiří Němeček, městský zastupitel za ODS Tomáš Hampl, podnikatel Jaroslav Rengl nebo například Martin Oumrt. Někteří z nich dokonce  ve svých rezignačních dopisech sepsali důvody svého odstoupení a vyzvali primátora města, aby se situací v TSML zabýval.

Politici v orgánech technických služeb se kritice zuřivě brání a vedení společnosti dokonce podalo žalobu na náš web, protože výsledky kontroly, které si samotné TSML zadaly, zveřejnil. Na žalobu jsme připraveni.

Podle kontroly docházelo v TSML k plýtvání a nehospodárnému chování. Podle závěrů kontroly zde byly například smlouvy nastavené tak, že vyhovovaly pouze subdodavatelům, je nevýhodně pronajímán majetek společnosti a zároveň v minulosti podezřelým způsobem probíhal i samotný  odprodej majetku technických služeb. Kontroloři také konstatují, že zde bujel i „švarc systém“.

Vedle toho ale kontrola hovoří i o tom, že zakázky nejsou řádně kontrolovány a lze dohledat i příklady, kdy firmy fakturují až o  třetinu vyšší částky, než mají sjednáno ve smlouvě, každý měsíc opakované služby nebo služby, které neodpovídají skutečnosti. 

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.