Hejtman Půta žádá odstoupení šéfa ÚOHS Rafaje

Liberecký hejtman Martin Půta (SLK) se tvrdě opřel do vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ve svém vystoupení požaduje jeho odstoupení z funkce žeditele ÚHOS Petra Rafaje, a to kvůli údajným vazbám na lidi ze společnosti BusLine. Ty ale mají prokazatelně i Půtovi Starostové.

Hejtman Půta zkritizoval jednání Antimonopolního úřadu tento týden, když došlo rozhodnutí Krajského soudu v Brně, které vychází Libereckému kraji vstříc. V roce 2017 rozhodl ÚOHS, že Liberecký kraj nesmí nakoupit akcie dopravců na přímo bez vyhlášení veřejné zakázky. Podáním správní žaloby se Liberecký kraj proto předloni obrátil na Krajský soud v Brně. Ten 27. května rozhodl, že se ÚOHS musí zabývat nákupem akcií znovu.

Vedení kraje toto rozhodnutí vítá. „Žalobu zpracovali odborníci, jelikož se jednalo o zásadní otázku s dopadem na vztahy mezi samosprávami a obchodními společnostmi. Jsem rád, že nám brněnský soud dal za pravdu a v podstatě sděluje, že jsme při záměru nakoupit akcie společnosti ČSAD Liberec nepostupovali nezákonně,“ doplnil Jan Sviták (SLK), náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Hejtman zároveň zkritizoval šéfa Antimonopolního úřadu a vyzval k tomu, aby ze své funkce odstoupil. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dlouhodobě ztěžuje naši snahu založit vlastního poskytovatele dopravních služeb. Všechny kroky, které v čele s jeho předsedou Petrem Rafajem učinil, měly zřejmě jediný cíl, a to na již tak úzkém trhu autobusových dopravců v České republice zvýhodnit pouze jednoho z nich. Žádám proto okamžité odstoupení pana Rafaje z funkce,“ řekl hejtman Půta.

Hejtman zcela jistě naráží na vazby Petra Raffaje na podnikatele stojící za společností BusLine. Náš web již před pšti roky přinesl zjištění, že kontroverzní podnikatel Miroslav Pelta si nakupuje politiky skrze luxusní VIP zájezdy. MF Dnes přinesla loni v létě nová, rozšiřující fakta o tom, že nešlo o ojedinělé výstřelky, že vedle Pelty pracoval na korupční síti i podnikatel Jiří Vařil z BusLine a doplňuje seznam „účastníků zájezdu“. Je mezi nimi i šéf ÚOHS Petr Rafaj.

Jenomže mezi „účastníky Peltova a Vařilova zájezdu“ patřili i krajští politici a náměstci, a to i z Půtových Starostů. Jednalo například o jeho bývalého náměstka pro ekonomiku Marka Pietra či náměstka pro dopravu Vladimíra Mastníka. Ten je dokonce policií obviněn za to, že mu Jiří Vařil měl platit část jeho volební kampaně. Hejtman Půta o těchto vazbách vždy věděl a vždy se je snažil zametat pod koberec a zjištění našeho webu i ostatních médií bagatelizoval.

Autobusovou dopravu v Libereckém kraji dlouhodobě ovlivňují mocenské spory. Hejtman Půta je poslední tři roky v někdy až osobní při se společností BusLine. Ta do značné míry ovládla autobusovou dopravu v Libereckém kraji, kde jí pomohly i kontakty na politiky, včetně Půtových Starostů. Zásadní zlom přišel zhruba před třemi lety, kdy mezi hejtmanem a manažery BusLine panuje otevřené nepřátelství.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.