Kraj opět slibuje obnovu Ještědu. Jen má být dvakrát dražší a návrh sklízí silnou kritiku

Je před volbami a vedení Libereckého kraje znovu slibuje rekonstrukci Ještědu. Naposledy tomu tak bylo před čtyřmi lety a měla stát 300 milionů. Dnes, pár měsíců před krajskými volbami už má stát 500 milionů. Mimimálně. A návrh, se kterým po čtyřech letech krajské vedení přišlo, vzbudil hlasitou nevoli u odborné i laické veřejnosti.

Ještěd chtěla koupit a opravit před volbami 2008 již ODS. Nestalo se. Rekonstrukci Hubáčkova vysílače zvažovala i ČSSD, která na kraji vládla mezi do roku 2012. Ani tehdy se oprava nejvýznamnější české stavby 20. století nezapočala.

Ve volebním roce 2012, kdy se moci poprvé ujali Starostové Martina Půty, tehdy čerstvý hejtman z Hrádku nad Nisou fantazíroval tunelu pod Ještědem. Rekonstrukce se zmiňovala jako nutná, ale sešlo z ní. V roce 2016 po vyhraných volbách hejtman Půta v médiích sliboval, že do roku 2020 začne stavba plánované rekonstrukce a ta nepřekročí rozpočet 300 milionů korun.

Na stavbě se měl, podle hejtmana, podílet kraj i firma České radiokomunikace, která horský hotel privatizovala, a to rovným dílem. „Jsem rád, že jsme se dohodli s Českými radiokomunikacemi na přípravě projektové dokumentace, kterou spolu s nimi rovným dílem financujeme. V minulosti se mluvilo zhruba o 300 milionech, a já bych byl rád, abychom na těch 300 milionech zůstali,” uváděl těsně po svém zvolení v roce 2016 hejtman Martin Půta pro Seznam zprávy.

Je rok 2020 a Liberecký kraj představil prvních pár fotek, jak by mohla plánovaná rekonstrukce vypadat. Jde o architektonický návrh ARN STUDIA na rekonstrukci horského hotelu a vysílače. Téměř se také zdvojnásobila částka potřebná na rekonstrukci, než kterou sliboval hejtman Půta v roce 2016. „V této fázi můžeme mluvit pouze o předběžných nákladech, ale myslíme, že spodní hranicí je 500 milionů. Nicméně věříme, že takto unikátní stavba si to zaslouží,“ řekl Jiří Krejčík z ARN STUDIA, který je spolu autor návrhu.

Vedení kraje přesto skutečnost, že za 4, respektive 8 let, co jsou u moci Starostové pro Liberecký kraj, je na stole schválený návrh, který nevadí ani památkářům, bere jako úspěch. „„Velmi si vážím toho, jakým způsobem architekti k celému projektu přistoupili. Nejedná se o lehký úkol, jelikož vyžaduje velkou míru pokory a úcty, ale zároveň i odvahy přijít s návrhy vhodných řešení pro tak unikátní a významnou stavbu, jakou Ještěd bezesporu je. Jsem rád, že se nám podařilo navázat úspěšnou spolupráci, jejímž důkazem je dokončení kvalitní architektonické studie. Věřím, že budeme moci co nejdříve pokračovat dále směrem k vytvoření projektové dokumentace, pro kterou je tato studie nezbytným a důležitým základem,“ sdělil minulý týden médiím hejtman Martin Půta.

Jenomže hejtmanovo nadšení nesdílí ani laická, ani odborná veřejnost. Vizualizace, kterou minulý týden Liberecký kraj představil, sklidila silnou nevoli na sociálních sítích i v diskuzích pod články. Veliké výhrady ale nemají jen „obyčejní lidé“, ale i architekti. Kritiku sklidila zejména vizualizace interiérů horského hotelu.

„Konečně to bude v původním stavu, jak když jezdil na vysílač Franc Jozef…“ oglosovali ironicky návrh rekonstrukce liberečtí architekti ze studia Mjölk. „Je skvělé, že se připravuje rekonstrukce hotelu. Je skvělé, že jsou dle tiskové spokojení jak památkáři, tak spoluautoři návrhu. Ale „retro“ pokoj asi při návštěvě rád vynechám. Možná bych se totiž vzteky samovznítil. Tak hodně síly do rekonstrukce, která by mohla Ještědu vdechnout opět ztracenou grácii nejhodnotnější moderní stavby v ČR(1969, nejvyšší ocenění Mezinárodní unie architektů Cena Augusta Perreta).,“ dodali na svém facebookovém profilu.

Rozčarování neskrývá ani tým hlavního architekta města v Liberci. „ „Těší nás aktivita spolku Ještěd 73, který připravuje tak potřebnou rekonstrukci milované věže. Zveřejněné vizualizace studie interiéru, které nectí ducha původní architektury a designu interiéru nás ale značně znervózňují,“ vyjádřili se architekti na svých stránkách.

Návrh vizualizace si můžete prohlédnout na stránkách kraje ZDE.

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život