Programové prohlášení koalice pro volební období 2020-2024

Budoucí koalice Libereckého kraje složená ze Starostů pro Liberecký kraj, ODS a Pirátů předložila veřejnosti své koaliční prohlášení. Jsou v něm zmíněny plánované kroky nové koalice, z nichž některé, když se zasadí do reálií, působí celkem legračně. Pojďme některé z nich vypíchnout.

Koaliční prohlášení má dostatek konkrétních cílů, které si nová koalice klade. Od tradičních slibů z říše sci-fi, jako je rychlejší vlakové napojení do Prahy po věci, které se realizovat pravděpodobně budou nebo aspoň začnou, například stavbu urgentního centra medicíny v rámci liberecké nemocnice. Podívejme se ale na několik bodů, které se týkají transparentnosti, hospodaření s veřejnými penězi a boje s korupcí. Stojí za to.

Hned v první bod se týká transparentnosti a otevřenosti kraje. Je zde několik zcela absurdních prohlášení, pokud je porovnáme s fakty. U SLK či ODS to nepřekvapí, bude ale zajímavé, jak se s touto kolizí mezi PR a skutečností budou vyrovnávat Piráti se svou protikorupční image.

Připomeňme, že se hejtmanem stane Martin Půta, který je obžalován z korupce a zneužívání svých pravomocí, když se na tajných schůzkách s lobbisty z Metrostavu domlouval, jak tomuto stavebnímu gigantu pomoci vyvézt přednostně peníze na předražený a od začátku cinklý projekt. Půtu sice prvoinstanční rozsudek, ale ten spíše než by vnesl jasno do případu, vzbudil pozdvižení, když soudce například osvobodil i ty, kteří se přiznali.

Dalším členem krajské vlády se má stát přímý účastník zájezdů organizovaných Miroslavem Peltou a Jiřím Vařilem, Vladimír Richter z ODS. Ostatně je možní, alespoň to dnes tvrdí sám Jiří vařil, že na podobné zájezdy jezdil i sám Martin Půta.

Kraj opět slibuje náplavku u Nisy a revitalizaci dolního centra Liberce. Akorát že ji letos v červnu odpískal a na projekt nemá ani korunu.

„Rozhodujícím kritériem bude odbornost, ředitelé budou v pravidelných intervalech informovat o naplňování své koncepce a obhajovat svoje působení ve vedení organizací.“ To se ovšem moc nerýmuje s nepotismem, který prosazuje hejtman Půta, který tlačí své známé a blízké přátele do vedení nemocnic, krajských dopravních firem nebo organizací jako „podnikatelský inkubátor“. A to často v rozporu se stanovisky zdejších odborníků, jako v případě Půtova blízkého přítele Pavla Marka, kterého se hejtman opakovaně snaží instalovat do vedení liberecké nemocnice. Nejen, že zde tito lidé berou obrovské odměny a platy, ale posilují přímý vliv jednoho muže – hejtmana Půty.

„V krajem vlastněných obchodních společnostech bude pravidelně prováděn nezávislý audit, který bude posuzovat nejenom účetnictví, ale také nákladovost společností a účelnost nakládání s finančním a dalším majetkem firem.“ Další z marketingových klišé. Zajímavé, že se to nepovedlo 8 let v Silnicích LK, které nakupovaly předraženou naftu od firmy se sídlem Karibiku spojené s Jiřím Vařilem. Ač hejtman sliboval před volbami 2012 nápravu, ta nepřišla, přesto, že jeho Starostové po celou dobu ovládali dozorčí radu.

V bodě 2, který se týká  Hospodaření, odpovědnost, regionální rozvoj kraje  a kde se píše: „Všechny resorty v působnosti Libereckého kraje mají rovnocenné postavení a budou podporovány spravedlivě podle potřeb a dopadu na fungování kraje.“ bude zajímavé sledovat, jak se ostatní radní budou vyrovnávat s autoritativním vedením ze strany hejtmana, které v minulosti vedlo k několika konfliktům či dokonce páru koalice.

„Pro rozvojové projekty a strategické záměry kraje a jeho organizací budeme i v dalších letech využívat finanční prostředky z fondů EU, národních zdrojů a budeme poskytovat dotační poradenství obcím a neziskovkám. Spolufinancování a předfinancování vlastních projektů budeme dál financovat z rozpočtu kraje.“ Kraj dotace často čerpat neumí a způsobuje tím i problémy městům jako je Liberec či Jablonec nad Nisou. příkladem může být nezvládnutý projekt autobusového terminálu, který hejtmanovi poslušně odevzdal liberecký primátor a který ač byl připraven a vysoutěžen, hejtman nedokázal včas podat. Liberec a Jablonec to pak stálo ponížení dotací o 60 milionů korun.

„Budeme pokračovat ve snižování administrativních a provozních výdajů Krajského úřadu Libereckého kraje a všech krajských společností.“ Připomeňme, že Liberecký kraj zřídil tzv. „podnikatelský inkubátor“, cože je primárně půlmiliardová stavební zakázka pro Syner a jeho ex dceřinku, ale i organizace, která má pomáhat začínajícím podnikatelům. Ta má ovšem velice diskutabilní výsledky. Přesto jsou v ní zaměstnáni hejtmanovi přátelé a bývalí významní spolustraníci s obřími platy. Ředitel čtyřčlenného týmu zde bere například 180 tisíc měsíčně.

„Ve spolupráci s Hospodářskou komorou více zapojíme místní úspěšné podnikatele do rozvoje kraje, v případě zájmu bude kraj aktivní v ekonomické diplomacii.“ Tomu se dá věřit stoprocentně.

Plný text koaličního prohlášení je ZDE

Subscribe
Upozornit na
106 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V září, po prázdninách, bývají tradičně dvě zasedání Zastupitelstva města Liberec. Zítra proběhne první z nich, které má na svém programu samé poměrně pozitivní
Zítra zasedá první poprázdninové Zastupitelstvo Libereckého kraje. Na pořadu jednání má několik bodů, u kterých věříme, že stojí za to, aby jim věnovali zvýšenou
Zítra zasedá poslední předprázdninové Zastupitelstvo Libereckého kraje. Na pořadu jednání má několik bodů, u kterých věříme, že stojí za to, aby jim věnovali zvýšenou
Zítra zasedá Zastupitelstvo Libereckého kraje. Jako každý měsíc jsme pečlivě prostudovali předkládané materiály a přinášíme výtah toho nejzajímavějšího, o čem budou v květnu Vaši