Hejtman po výprasku od veřejnosti už nový nouzový stav žádat nebude

Liberecký hejtman Martin Půta sklidil u veřejnosti a na sociálních sítích silnou kritiku za svůj postoj, kdy okamžitě po zrušení nouzového stavu požádal vládu o nový, byť ji celý rok kritizoval a stavěl se do role toho, kdo by krizi zvládl lépe. Na včerejší tiskové konferenci krizového štábu také zaznělo, že nejvíce problémů s koronavirem má Jilemnicko a Semilsko.

Na úvod tiskové konference se hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) politoval, že mu lidé na sociálních sítích i v mailové korespondenci dávají co proto, za jeho nedělní rozhodnutí požádat premiéra Andreje Babiše o nový nouzový stav. Stalo se tak v návaznosti na rozhodnutí poslanecké sněmovny ze čtvrtka, kde zástupci Pirátů, ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, KSČM a SPD ve čtvrtek ve sněmovně prohlasovali neprodloužení nouzového stavu. Ten měl skončit v neděli. Ještě předtím ale hejtmani v čele s jihočeským Martinem Kubou a libereckým Martinem Půtou požádali Andreje Babiše o nouzový stav nový.

Hejtman také zopakoval své stanovisko, že podle něj za všechno může vláda ČR v čele s premiérem Andrejem Babišem. „Je to plně odpovědnost vlády a jeto plně odpovědnost parlamentu a my jako hejtmani se připravujeme na to, že s velkou mírou pravděpodobnosti nouzový stav skončí k prvnímu březnu,“ uvedl hejtman. Půta zároveň zdůraznil, evidentně pod mírou kritiky veřejnosti, že o nový nouzový stav usilovat nebude. „Nemyslím si, že další restrikce a pokračování v restrikcích, které nefungují, může situaci vylepšit,“ doplnil Půta.

Větší míru věcných faktů na tiskové konferenci prezentoval krajský náměstek pro zdravotnictví Vladimír Richter z ODS. Ten seznámil veřejnost s aktuálními čísly, ze kterých vyplývá, že pandemie nejvíce ohrožuje východní okres Libereckého kraje, tedy Semilsko a z něj zejména Richterovo domovské Jilemnicko. „Největší nárůst mají oblasti sousedící s Královehradeckým krajem, tedy Semilsko, kde je za posledních 7 dní největší nárůst nakažených, je zde 782 nakažených. Z deseti obcí z největším počtem nakažených je jich pět z okolí obce s rozšířenou působností Jilemnice, tedy bezprostředně sousedící s Královehradeckým krajem“ sdělil Vladimír Richter.

Richter se věnoval i situaci v nemocnicích, které se potýkají s přetížením. „Zatím nemusíme převážet pacienty z jiných krajů, naopak je můžeme přijímat z jíných krajů. O víkendu jsme například přijali 5 pacientů do liberecké nemocnice z Královehradeckého kraje, nicméně například v Jilemnic máme například jen 3 volná lůžka, z toho dvě intenzivní a jedno akutní“,  uvedl náměstek Richter.

Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.