Vedení města v otázce převodu družstevních podílů otočilo o 180°

Na poslední chvíli před jednáním zastupitelstva, doslova na stůl, předložil primátor J. Zámečník s radním M. Hronem ze SLK další variantu na převody městských podílů v družstvech. Tentokrát přesně v duchu původních smluv, tedy za 1 Kč, bez dalších podmínek.

„Změnu názoru klubu SLK vítáme. I když primátor najednou tvrdí, že převod bytů takto chtěli od počátku, tak až do dnešního dne spolu s M. Hronem stále říkali, že převod za jednu korunu není možný,“ říká Zuzana Kocumová. A připomíná, že na prvních jednáních bylo zastupitelům vyhrožováno soudem, pokud odsouhlasí převod podílů města za jiných než tržních podmínek.

„Proč vedení města změnilo názor, nevíme. Odvolávají se na rozsudek Nejvyššího soudu ve věci bytového družstva Na Výsluní z Neratovic z listopadu loňského roku. Nejvyšší soud v rozsudku rozbil mnoho argumentů, kvůli kterým vedení města převod majetku odmítalo. Soudci především konstatovali, že prodej za 1 Kč v souladu s původními smlouvami je skutečně prodejem a nikoliv „simulací prodeje“, kvůli které byl prodej za 1 Kč zpochybňován nejen v Neratovicích, ale i v Liberci a jinde,“ vysvětluje Jaromír Baxa.

Zastupitelstvo nakonec schválilo přípravu záměru převodu podílu podle této varianty. Nyní proběhnou jednání s ministerstvy a také s družstvy. Družstevníkům se nicméně otevřela velká šance na to, aby jim město svůj podíl převedlo za původních podmínek.

Tisková zpráva LOL – Liberec otevřený lidem

 

Rozsudek Nejvyššího soudu je k dispozici zde: https://www.zakonyprolidi.cz/judikat/nscr/33-cdo-1896-2020.2?fbclid=IwAR1_Hw8sB6X-aW7WqdgqjDUxj85Qv8Wktp1_coX_u3wR1qcHAbUb33m2gtA .

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Medailí města ocenilo statutární město Liberec trojici osobností. Z rukou primátora Liberce Jaroslava Zámečníka ve středu 31. května převzali ocenění Eva Koudelková za přínos
Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Čtvrtého května zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony,
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.