Návrat hazardu v Jablonci neprošel

Nenápadný bod o oddálení vyhlášky zakazující na území města Jablonce nad Nisou měli dnes na stole jablonečtí zastupitelé. Jednalo se o dopis České komory loterijního průmyslu a kdyby byla její žádost schválena, znamenalo by to jediné. Že by se herny vrátily do Jablonce v plné síle a parádě.

Jenomže bod, s příznačným číslem 13, byl jen vzat nevědomí a žádosti nebylo vyhověno. Do Jablonce se tedy herny a hrací automaty nevrátí, respektive od prvního srpna budou mít úplný zákaz. Ten vychází z jabloneckého referenda, v němž více jak 12 tis Jablonečanů vyjádřilo v roce 2019 svou vůli a řeklo NE hazardnímu průmyslu v Jablonci.

Česká komora loterijního průmyslu se přesto na poslední chvíli snažila o to, aby byla účinnost vyhlášky, která od 1. srpna na plno zakazuje hazard v Jablonci, byla pozastavena. Důvodem proto má být údajně covid a dopad pandemie na majitele heren a kasin. Jenže jablonecké zastupitele nepřesvědčila. 

Svou radost nad tím neskrýval jablonecký zastupitel Jakub Macek, jedna z hlavních tváří boje proti hazardu ve městě. „Od roku 2022 bude Jablonec bez hazardu. Od 1. 8. tohoto roku nakonec opravdu začne být účinná vyhláška zakazující hrací automaty v Jablonci. Dnes k odložení účinnosti vyhlášky nebyla žádná diskuze a žádosti jednoho z provozovatelů zastupitelé až na jeden hlas jednomyslně nevyhověli, což znamená, že do konce července skončí 3 kasina a poslední nám tady zůstane nejdéle do prosince, kdy mu skončí platné povolení na provoz hracích automatů. Po sedmi letech se tak završí naše snaha zbavit Jablonec tvrdého automatového hazardu. Díky za ty dary,“ okomentoval rozhodnutí zastupitelů Jakub Macek.

Jablonecké zastupitele k zákazu automatů zavazuje městské referendum, kteří místní občané nespokojení se vstřícným přístupem bývalého vedení města k hazardu, vyvolali. V referendu, které se konalo loni v lednu, hlasovalo cca 2/3 voličů, kteří se dostavili k volbě prezidenta republiky v 1. kole. Referendum je závazné a platné, jelikož v něm hlasovalo více jak 35% oprávněných občanů.

V Jablonci nad Nisou byly hazardní hry s automaty zakázány již před posledními komunálními volbami v roce 2014. Jak se ale ukázalo, byla to jen vějička na voliče v režii tehdy vládnoucí ODS, ČSSD, Domova nad Nisou, Nové budoucnosti a TOP 09. Nedlouho po volbách se začaly znovu povolovat herny, byť s upraveným názvem na „kasino“. Princip, kde hrály dominantní úlohu hrací automaty, které mají jednoznačně nejvíce devastující vliv, ale zůstal zachován. V Jablonci nad Nisou bylo takto povoleno až 11 kasin. pro návrat hazardu hlasovala i jablonecká KSČM.

To vzbudilo ve městě občanský odpor, byl založen spolek Jablonec bez hazardu, který sehnal dostatek podpisů pro konání referenda, které muselo zastupitelstvo následně  vyhlásit. Jak dopadlo, je popsáno výše. Mezi aktivisty, kteří se nejvíce zasloužili o vznik a průběh referenda, byli zástupci Změny pro Jablonec nad Nisou a Pirátů.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.