Fibichova ulice: místo parkovacího domu revitalizovaný park

Ve Fibichově ulici měl stát další parkovací dům, ale v zájmu ochrany přírody jej zatrhli úředníci na kraji. Dnes město chystá úpravu lesoparku naproti přes ulici, v areálu někdejších vodních lázní, které zde vznikly před více jak sto lety. 

Dlouhou dobu to vypadalo, že ve Fibichově ulici vznikne místo lesoparku nad silnicí velký parkovací dům. Usilovalo o to vedení kraje, města, zoo a nakonec i technická univerzita. Jenže všemu udělali přítrž úředníci krajské správy, podle kterých by podobná stavba nebyla v souladu s EIA (posuzování vlivů záměru na životní prostředí).

Místo parkovacího domu tedy město, k radosti nemalé části místních obyvatel i návštěvníků Lidových sadů, hodlá pro lokalitu Fibichovy ulice požádat o dotaci, která by lesopark, bývalé vodní lázně, pomohla zkulturnit a zpříjemnit zde pobyt pro občany. S projektem obnovy někdejších vodních lázní přišlo již předchozí vedení města.

„Záměr statutárního města Liberce je z lesíku, který je zároveň významným krajinným prvkem, vytvořit průchodný lesopark a odpočinkovou zónu, která bude pomyslně navazovat na Lidové sady, zoologickou a botanickou zahradu a další v okolí přírodně cenná místa,“ uvádí náměstek pro technickou správu města Jiří Šolc, který má problematiku v gesci.

Město zrevitalizuje lesopark ve Fibichově ulici pomocí dotace. Předpokládané celkové náklady jsou 3 100 000 Kč a předpokládaná maximální výše dotace je 1 600 000 Kč. 

Plocha veřejné zeleně ve Fibichově ulici v Lidových sadech se po revitalizaci stane další plnohodnotnou funkční plochou městské sídelní zeleně. Obnova tohoto veřejného prostoru, včetně vybudování 6 tůní, zvýší propojenost městských parků a umožní průchod upravenou zelení z jedné části města do druhé.

Investici do lesoparku ve Fibichově vítá i opozice: „Revitalizace tohoto lesoparku je pochopitelně skvělá věc. To je přesně typ projektu, který skutečně zlepšuje podmínky pro život ve městě, přitom nestojí moc a navíc se na něj dají čerpat dotace. Za povšimnutí nicméně stojí jeden z důvodů pro revitalizaci parku, který zazněl od náměstka Šolce. Přes park prý budou chodit návštěvníci ZOO z nového parkhausu u univerzity. Je to takový paradox. Uděláme zde fajn místo pro lidi, ale přitáhneme k němu novým parkovacím domem spoustu aut. K tomu je třeba dodat, že příprava toho parkovacího domu přitom za tři roky mluvení nijak nepokročila, město navíc k související změně územního plánu obdrželo negativní stanovisko od ochrany přírody,“ vyjádřil se pro Náš Liberec zastupitel za opoziční Změnu pro Liberec a spolupředseda libereckých Zelených Jindřich Felcman.

foto: http://www.zebra-edan.cz/

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Liberečtí si zastupitelé si včera večer, během narychlo svolaného mimořádného zasedání zastupitelstva, schválili podání žádosti na dotaci 139 milionů korun od Národní sportovní agentury
V sousedním Jablonci nad Nisou hýbe politickou scénou nákup tzv. Tajvanu, tedy poloostrova na zdejší oblíbené přehradě, kde dlouho chátraly dožívající stavby. Město tak