Sbohem, Smědavo. Aktér korupčních kauz srovnal legendární horskou chatu se zemí

Turistická chata Smědava z roku 1935, jeden ze symbolů Jizerských hor, šla k zemi. Její majitel, kontroverzní podnikatel Jindřich Řehák, známý z korupční aféry s bývalým ministrem a hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem, chce na jejím místě vybudovat wellness hotel.

Stavební dělníci tento týden začali s demolicí horské chaty Smědava, která se za zhruba 90 let své existence stala jedním ze symbolů Jizerských hor. Má ustoupit novému wellness hotelu, z původní budovy zůstane jen upravená terasa.

Nadšeni z nové výstavby nejsou ani liberečtí památkáři: „Současná stavba pochází z 30. let a citlivě zapadá do zdejšího horského prostředí. Zda ji současný návrh dokáže nahradit, to nechám na posouzení každého z nás. Oblast není v naší kompetenci. Ale rozhodně si nemyslím, že když má něco sedlovou střechu a obložení ze dřeva, ještě se jedná o kvalitní architekturu, která zapadne do krajiny,“ uvedl pro náš server již v minulosti rada Národního památkového ústavu v Liberci Petr Freiwillig.

Takto má podle plánů Jindřicha Řeháka vypadat nový hotel na Smědavě

Investorem je firma podnikatele Jindřicha Řeháka, který figuroval v kauze Davida Ratha. Původně mu v roce 2017 soud vyměřil 5 let za úplatkářství, nakonec byl ale pravomocně osvobozen, protože vrchní soud neuznal odposlechy jako důkaz, které Řehákovu vinu původně dokazovaly.

Horskou chatu Smědava získal za 37,5 milionu korun. Tu nyní nechal zbourat a postaví zde rozsáhlejší komplex, který by vyhovoval většímu počtu turistů. Současná chata byla postavena v roce 1935 Františkem Zejdlem, českým architektem pocházejícím z liberecké české národnostní menšiny.

Půjde tak o další významný zásah do tradičního krajinného rázu Jizerských hor a bude následovat další kontroverzní investorské počiny jako je přestavba Královky nad Bedřichovem nebo i stavba sídla někdejšího pražského primátora Pavla Béma na Mariánskohorských boudách.

„Jindra nese vosum“

Jindřich Řehák ale nepodniká jen v oblasti zdravotnictví. V posledních několika letech se pustil i do cestovního ruchu, když na Liberecku nakoupil nemovitosti a za podpory obrovského množství dotací z veřejných prostředků začal budovat v Jizerských horách síť hotelů. I zde to vypadá, že mu v podnikání pomohly styky s politiky.

Do svého hoteliérského impéria v Jizerských horách může od roku 2008 počítat i někdejší rekreační komplex pro zaměstnance Ministerstva vnitra na samém břehu horské přehrady Souš. Ten se dnes jmenuje Montanie a ještě pod názvem Darré jej Řehákovi prodalo Ministerstva vnitra v roce 2008 za působení Ivana Langera z ODS. Již tehdy se hovořilo o tom, že stát dostal za lukrativní komplex malou cenu. Celý komplex byl odhadnutý na 23 milionů korun, ač se jedná o několik velkých budov včetně restaurace.

Jindřich Řehák na sebe upozornil nejvíce v kauze Davida Ratha, kde byl obžalován z úplatkářství. Zde hrála velkou roli Řehákova firma HOSPIMED, spol. s r.o., která obchoduje se zdravotnickým materiálem a vybavením pro nemocnice, a to již od roku 1990. Do doby zatčení Davida Ratha byla jedničkou na trhu.

Řehákovo jméno zaznělo v proslavených rozhovorech mezi odsouzenými Davidem Rathem (ČSSD), Petrem Kottem (ODS, US) a Kateřinou Pancovou, kteří se bavili o přijetí úplatku ve výši 8 milionů ze strany Jindřicha Řeháka za zprostředkování zakázek pro HOSPIMED. V rozhovorech zazněla slavná věta, jak „Jindra nese vosum“.

Podnikání za dotace

Dalším místem, kde Řehák podniká, je Frýdlant v Čechách. Řehák je vlastníkem wellness hotelu Antonie ve Frýdlantu. Na tento bývalý „Řecký dům“ (byly zde po válce ubytováni řečtí uprchlíci před tamní pravicovou diktaturou) získala Řehákova firma Antonie Hotels s.r.o. téměř 81 milionů korun z evropských fondů. Státní rozpočet na Řehákovo podnikání přispěl dalšími patnácti miliony, celkově se jednalo o třetí největší dotaci na soukromý hotel v České republice.

Zajímavá byla i výstavba samotného wellness hotelu. Původně se mělo jednat o rekonstrukci secesního objektu. Ta ale skončila tak, že pro údajné velké poškození domu byl celý dům stržen a postaven znovu. Zakázku získala společnost Metrostav, která na Liberecku figuruje v korupční kauze rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény, ve která je obžalován i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle serveru Naši politici pomáhal Řehákovi s podnikatelskými aktivitami v Libereckém kraji Jindřich Wurm (ODS), bývalý starosta Frýdlantu a poradce tehdejšího senátora Přemysla Sobotky (ODS). Jindřich Řehák posléze přispěl Sobotkovi 200 tisíc korun na jeho prezidentskou kampaň. Po provalení se sponzorského daru od již tehdy stíhaného Řeháka jej Sobotka vrátil.

foto: facebook.com/Sudeten Mit(t)heilungen

Subscribe
Upozornit na
62 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.