PechaKucha Night v Liberci

V úterý dne 17. 5. 2022 proběhne již 6. večer PechaKucha Night, neboli „Noc tlachů či povídání“. Celý večer se uskuteční v kině Varšava, kde v roce 2015 začínal. Tématem celé besedy je textil, což Liberci není cizí. Díky dynamičnosti formátu 20×20 se PechaKucha těší stále větší oblibě. Přednášející vystoupí na pódiu, kde předvedou sérii dvaceti snímků, přičemž na každý z nich mají pouze dvacet vteřin. Komentování daných snímků je tedy časově limitováno a pro některé vystupující je to opravdu výzva.

Ačkoliv je to téměř 20 let, kdy Liberec přišel o jeden ze svých nejznámějších symbolů – Textilanu, stále platí, že textil Liberci není cizí. Důkazem jsou stále noví výrobci, kreativci, nové ateliéry a registrované patenty světového významu. Mimo jiné se Liberec může pyšnit přelomovou nanotechnologií a průmyslovou výrobou nanovláken, které lze uplatnit v medicíně, informačních technologií nebo ve spotřebním průmyslu.

Hlavní organizátorku, Wendy Anne Frömmel, nejvíce ovlivnili pořadatelé PechaKuchy z Plzně. V prvním ročníku na vysoké škole požádala o licenci a společně s přáteli v roce 2015 zorganizovala první večer tohoto typu v Liberci, který měl nemalý úspěch. „Podstata večera, vlastně celý smysl Pechakuchy, je v tom, aby se hosté či posluchači nestihli nudit a na přednáškách udrželi pozornost. Dva architekti v Tokiu vymysleli, a nechali si patentovat, unikátní a rychlý formát přednášek ve formátu 20×20. To znamená, že každý přednášející má 20 snímků a na každý snímek pouhých 20 vteřin a ani o vteřinu déle. Celkový čas na představení svých prací a projektů je tedy velmi omezený a přednášky jsou velmi svižné. Vždy se snažíme o široká témata a pestrost přednášejících, aby si každý našel to svoje.“

Na pódiu vystoupí různí kreativci, výrobci, ale i vědci. Textil má velmi blízko k módě a proto se lze těšit na Martinu Paulus, která posluchače seznámí s pojmem trend upcyclingu. O tom, jak se šijí gotické kostýmy pohovoří Monika Sluková a v neposlední řadě vystoupí oceňovaná českolipská designérka a vyznavačka slow fashion Martina Benešová.

Výrobce bude reprezentovat David Pařízek, který aplikoval nanotechnologickou membránu na spací pytle a Xénia Gajdošová, producentka českých kšiltovek a sběratelka starých textilních strojů. Za vědce vystoupí David Lukáš, učitel na Technické Univerzitě v Liberci, který stál u vzniku průmyslové výroby nanovláken.
A tak opět vyzývám všechny milovníky netradiční zábavy a nevšedních zážitků, kteří prahnou po tom se něco dozvědět, nebo se třeba jenom pobavit, aby se přišli podívat na raritní PechaKucha Night.

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberec má nové obrázky, jak by mohla vypadat budoucí lanovka na Ještěd. K dispozici jsou dvě varianty. Celý designový návrh stál městskou kasu 2,4
Veřejné zakázky a opravy komunikací v Liberci jsou jako špatný vtip. Rekonstrukce ulic V úvoze a Voroněžská začaly v červnu, v červenci měly být
Liberec bude mít příští rok nebývale vysoký schodkový rozpočet. Vedení města počítá s výdaji zhruba 4,7 miliardy korun, nicméně příjmy mají být pouze
Zastupitelé Libereckého kraje tento týden schválili smlouvu za 28 milionu se společností ČEZ, které má zajistit připojení plánované FVE v Ralsku do sítě i
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.