Stovku naštvaných lidí nová podoba parku u muzea nepřesvědčila

Zhruba sto lidí dorazilo včera večer do libereckého muzea a následně i před ně, aby si zde vyslechli, jak chce vedení Libereckého kraje naložit s oblíbeným parkem u Severočeského muzea na Masarykově třídě. Přítomná veřejnost pro plány kraje moc pochopení neměla a vadila jí i údajná arogance krajských radních, kteří Liberečany postavili před hotovou věc.

Bývala to první liberecká botanická – park u průmyslového muzea byl totiž koncipován jako arboretum, kde jeho návštěvníci najdou vzácné dřeviny a rostliny. Během více než stovky let si park u muzea našel místo v srdcích generací Liberečanů pro svůj jedinečný genius loci.

Nyní má však projít zásadní proměnou. Má přibýt značné množství dlážděných ploch, zatímco zeleň i dnes pro celou čtvrť typické rododendrony a magnolie mají ustoupit betonovým květináčům a zpevněným plochám. Ale lidem se to nelíbí. A dávají to nahlas najevo. Včera jich přišlo tolik, že se ani nevešli do přednáškového sálu libereckého muzea.

Nesouhlasí nejen s novou podobou, ale také s tím, že je Liberecký kraj, kterému muzeum patří, ale který se o přilehlý park v posledních letech zrovna moc nestará, postavil před hotovou věc a nic s Liberečany nekonzultoval.

Pro organizátory debaty bylo až překvapením, kolik lidí na debatu přišlo a že většina s nimi rozhodně nesouhlasí

Radní pro kulturu Květa Vinklátová to vysvětlovala pandemií covidu. „Už na konci roku 2020 jsem slíbila, že představíme veřejnosti plánovanou obnovu parku u Severočeského muzea. Pandemie zamíchala kartami, a celou prezentaci posunula,“ uvedla již ve své pozvánce na včerejší veřejné projednání Vinklátová.

Jenomže s tím lidé nesouhlasili. „Ano, byl tu covid, ale copak nefungovala média nebo internet? Proč jste nám své plány s parkem neukázali alespoň ve virtuálním prostoru?“ ptala se Lenka Šlapáková z Liberce. „Tohle přeci není žádné veřejné projednání nebo snad dokonce připomínkování projektu ze strany veřejnosti, proč jste to neudělali jinak a lépe?“ doplnil Lenku Šlapákovou další z občanů.

Občanům se primárně nelíbila nejen prezentace chystané podoby parku, kterou má za zhruba 30 až 50 milionů korun z evropských dotací realizovat Liberecký kraj. Vadí jim například razantní úbytek zeleně, který kraj v místě chystá.

Podle řady názorů, které od občanů zazněly, by se kraj měl více snažit pečovat o stávající podobu parku, dát mu důstojný mobiliář, starat se o zdejší zeleň a přidat na to muzeu peníze.

Architekti a autoři návrhu ze studia Krejčiříkovi z Valtic ale situaci vidí jinak. „V původní podobě okolí průmyslového muzea, za Němců, když se podíváte na dobové fotografie, taky tolik zeleně nebylo. Ta přibyla až později,“ uvedl architekt, který prezentaci komentoval.

„Rododendron pryč, trávník pryč, všechno pryč. Jsme odborníci, víme to nejlíp, navíc památka. Jistě chápete, že jsme se Vás ptát nemohli,“ ironicky okomentoval situaci i liberecký zastupitel Jaromír Baxa (Liberec otevřený lidem), který se diskuse rovněž zúčastnil.

Debata se po zhruba dvou hodinách přesunula i před muzeum, do prostor, které se mají tak zásadně změnit

Nepříliš přátelskou atmosféru v jeden moment neunesla radní pro kulturu Květa Vinklátová, která Liberečanům sdělila, že muzeum i pozemky kolem něj jsou Libereckého kraje, který se o své instituce stará dobře a investuje do nich, a ne města, a že na kraji se prostě rozhodli, že to udělají po svém. Za to sklidila nesouhlasné projevy přítomných.

Debaty se zúčastnila i Baxova kolegyně Zuzana Kocumová, která po debatě uvedla: „Ve chvíli, kdy nám zde chybí komplexní péče o veřejný prostor, stoply se obecně potřebné projekty, jako například parkovací dům a nové autobusové nádraží, lidé z Liberce jezdí za hezkými hřišti do Vratislavic a okolních obcí, stojí projekt Centra urgentní medicíny, není na základní rekonstrukcí bazénu a provoz divadla, tak se udělá exkluzivní park. Zkrátka tyto priority městského i krajského vedení pod taktovkou Starostů pro Liberecký kraj nesdílím…“

 

Subscribe
Upozornit na
59 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce