Potvrzeno: rekonstrukce kostela byla zmanipulovaná a předražená. Dva obžalovaní se přiznali

Dneškem začalo obnovené líčení v případě údajného tunelování evropských dotací, kde je jedním z obviněných i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. A vypadá to, že kauza může nabrat nový směr. Dva z obžalovaných se dnes před soudem přiznali a přistoupili na dohodu o trestu se státním zástupcem.

Celá kauza začíná nanovo, protože původní soudce Petr Neumann odešel do důchodu. Před svým odchodem do důchodu ale stihl všechny obžalované v kauze osvobodit, a to včetně těch, kteří doznali svou vinu. Bez toho by totiž nemohli být osvobozeni i ostatní. Jeho rozsudek ale zcela zrušil Vrchní soud.

Navíc oba dva obžalovaní dnes své přiznání zopakovali před soudem. Jedná se o Libora Turského, stavebního podnikatele, který přiznal, že účelově vypisoval fiktivní faktury na stavbu financovanou z fondů Evropské unie.

„Bylo to v době, kdy jsem utlumoval svou stavební činnost a vršily se na mě dluhy. Splácel jsem je jednotlivými půjčkami, které jsem si bral ze dne na den, z týdne na týden,“ řekl dnes u soudu Turský. Také se snažil vysvětlit proč. „Fiktivní faktury jsem bral jako část půjčky, abych mohl uspokojit své věřitele. Nechtěl jsem se obohatit, ale dostát svým závazkům. Lituji toho a mrzí mě to,“ dodal Turský.

Dalším obžalovaným, kteří se dnes doznal k vině, byl Jiří Zeronik. „Pan Chroustecký (manažer Metrostavu – pozn.red.) mi slíbil 6 milionů za upravení výběrového řízení na rekonstrukci Máří Magdalény a za to, že nechám navýšit částky na tuto rekonstrukci,“ přiznal dnes Jiří Zeronik, bývalý zastupitel Liberce za ODS a jednatel společnosti GEPO, která o dotace žádala.

Podle svých slov se ale ani on nechtěl obohatit. „Ty peníze jsem chtěl pro GEPO,“ tvrdil Zeronik. „Chtěl jsem opravit významnou památku a vytvořit park na Perštýně, abych si tak napravil reputaci, kterou jsem neměl v Liberci nejlepší,“ vysvětloval soudci Pavlu Pachnerovi Jiří Zeronik.

Zeronik je jednou z klíčových figur celé kauzy, zejména v její první části, a to do jeho odsouzení z korupce v roce 2012. Jiří Zeronik byl jednatelem společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) a manažerem projektů. Ačkoliv se již během vyšetřování přiznal k tomu, že celé výběrové řízení pro Metrostav bylo zmanipulované a že jemu za to byl slíben úplatek 6 milionů korun, na status spolupracujícího obviněného v původním líčení nedosáhl. Nyní již uzavřel dohodu se státním zástupcem Radimem Kadlčkem.

Všichni ostatní obžalovaní – je jich celkem 16 (4 firmy a 12 fyzických osob) ale svou vinu odmítli, včetně hejtmana Martina Půty. Ten celou kauzu označuje za kampaň proti němu, byť o něčem takovém nepřinesl jediný důkaz.

V celém případu jde zejména o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kterou za 65 milionů prováděla společnost Metrostav, která jej zcela nestandardně předfinancovala. Obžaloba má za to, že projekt byl předražený o 23 milionů korun a část z toho měla jít na úplatky mezi síť úředníků a politiků, kterou ovládal Metrostav.

Problém nastal v momentě, kdy představitel společnosti GEPO Jiří Zeronik byl odsouzen za korupci. Hrozilo, že se dotace zastaví a Metrostav o peníze přijde. Proto chtěl změnu financování – peníze předem. Tomu měl napomáhat hejtman Půta, který měl dle tabulek slíbeno 830 tisíc korun úplatků. Zároveň si, dle obžaloby, nechal Metrostavem zaměstnávat svého tajného informátora, kterého nechtěl platit sám a který pro něj měl shánět kompromitující materiály na politiky a úředníky.

Subscribe
Upozornit na
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a