Potvrzeno: rekonstrukce kostela byla zmanipulovaná a předražená. Dva obžalovaní se přiznali

Dneškem začalo obnovené líčení v případě údajného tunelování evropských dotací, kde je jedním z obviněných i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. A vypadá to, že kauza může nabrat nový směr. Dva z obžalovaných se dnes před soudem přiznali a přistoupili na dohodu o trestu se státním zástupcem.

Celá kauza začíná nanovo, protože původní soudce Petr Neumann odešel do důchodu. Před svým odchodem do důchodu ale stihl všechny obžalované v kauze osvobodit, a to včetně těch, kteří doznali svou vinu. Bez toho by totiž nemohli být osvobozeni i ostatní. Jeho rozsudek ale zcela zrušil Vrchní soud.

Navíc oba dva obžalovaní dnes své přiznání zopakovali před soudem. Jedná se o Libora Turského, stavebního podnikatele, který přiznal, že účelově vypisoval fiktivní faktury na stavbu financovanou z fondů Evropské unie.

„Bylo to v době, kdy jsem utlumoval svou stavební činnost a vršily se na mě dluhy. Splácel jsem je jednotlivými půjčkami, které jsem si bral ze dne na den, z týdne na týden,“ řekl dnes u soudu Turský. Také se snažil vysvětlit proč. „Fiktivní faktury jsem bral jako část půjčky, abych mohl uspokojit své věřitele. Nechtěl jsem se obohatit, ale dostát svým závazkům. Lituji toho a mrzí mě to,“ dodal Turský.

Dalším obžalovaným, kteří se dnes doznal k vině, byl Jiří Zeronik. „Pan Chroustecký (manažer Metrostavu – pozn.red.) mi slíbil 6 milionů za upravení výběrového řízení na rekonstrukci Máří Magdalény a za to, že nechám navýšit částky na tuto rekonstrukci,“ přiznal dnes Jiří Zeronik, bývalý zastupitel Liberce za ODS a jednatel společnosti GEPO, která o dotace žádala.

Podle svých slov se ale ani on nechtěl obohatit. „Ty peníze jsem chtěl pro GEPO,“ tvrdil Zeronik. „Chtěl jsem opravit významnou památku a vytvořit park na Perštýně, abych si tak napravil reputaci, kterou jsem neměl v Liberci nejlepší,“ vysvětloval soudci Pavlu Pachnerovi Jiří Zeronik.

Zeronik je jednou z klíčových figur celé kauzy, zejména v její první části, a to do jeho odsouzení z korupce v roce 2012. Jiří Zeronik byl jednatelem společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) a manažerem projektů. Ačkoliv se již během vyšetřování přiznal k tomu, že celé výběrové řízení pro Metrostav bylo zmanipulované a že jemu za to byl slíben úplatek 6 milionů korun, na status spolupracujícího obviněného v původním líčení nedosáhl. Nyní již uzavřel dohodu se státním zástupcem Radimem Kadlčkem.

Všichni ostatní obžalovaní – je jich celkem 16 (4 firmy a 12 fyzických osob) ale svou vinu odmítli, včetně hejtmana Martina Půty. Ten celou kauzu označuje za kampaň proti němu, byť o něčem takovém nepřinesl jediný důkaz.

V celém případu jde zejména o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kterou za 65 milionů prováděla společnost Metrostav, která jej zcela nestandardně předfinancovala. Obžaloba má za to, že projekt byl předražený o 23 milionů korun a část z toho měla jít na úplatky mezi síť úředníků a politiků, kterou ovládal Metrostav.

Problém nastal v momentě, kdy představitel společnosti GEPO Jiří Zeronik byl odsouzen za korupci. Hrozilo, že se dotace zastaví a Metrostav o peníze přijde. Proto chtěl změnu financování – peníze předem. Tomu měl napomáhat hejtman Půta, který měl dle tabulek slíbeno 830 tisíc korun úplatků. Zároveň si, dle obžaloby, nechal Metrostavem zaměstnávat svého tajného informátora, kterého nechtěl platit sám a který pro něj měl shánět kompromitující materiály na politiky a úředníky.

Subscribe
Upozornit na
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.