Nejen v Praze aneb jak organizované skupiny fungují i v Liberci

V těchto dnech většina médií žije aktuální korupční kauzou Starostů, do níž se zamotává stále víc jejich vrcholných představitelů. Podle informací, které unikly na veřejnost, to vypadá, že v Praze skutečně existovala organizovaná zločinecká skupina – gang kontrolující veřejné peníze, které přihrával sám sobě. Náš Liberec ale již před drahnými roky ukázal na to, že minimálně podobné skupiny fungovaly (a pravděpodobně dosud fungují) i v zákulisích zdejších veřejných zakázek.

Dovolujeme si zde přetisknout a dát k dispozici čtenářům našeho webu svůj starší článek (respektive jeho část věnovanou odposlechům), který jsme pod názvem „Hejtman Půta jako aktivní člen organizovaného gangu?“ zveřejnili po obvinění hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj/STAN) v roce 2014. Necháme na laskavém čtenáři, nechť posoudí, nakolik se praktiky pražských a libereckých organizovaných skupin lišily a liší.

Snad jen připomeňme, že v případu se již dva z obžalovaných doznali. Jeden z nich, Jiří Zeronik (ex-ODS), přiznal, že zmanipuloval výběrové řízení tak, aby je vyhrál Metrostav, a zároveň zařídil, aby byl rozpočet projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény předražený, a mohlo se tak z fondů EU získat více prostředků. Druhý obžalovaný, Libor Turský, pak doznal, že Metrostavu vystavoval fiktivní faktury, které měly toto předražení posvětit a odůvodnit.

Obžalovaným hrozí vysoké tresty, samotnému hejtmanu Půtovi 5 let nepodmíněně za mřížemi. Hejtman, který dnes v souvislosti s pražskou aktuální kauzou vyzývá k obrodě STAN, kde je členem předsednictva dlouhé roky, svou vinu odmítá. Nyní k samotnému článku z roku 2014 a odposlechům:

 

Čelní manažeři Metrostavu Jaroslav Stuchlík (ředitel oblastní divize), Jan Petráň (manažer Metrostavu) a Petr Jirkův, jednatel společnosti Developer CZ a předseda správní rady GEPO se často dohadovali o vývoji situace kolem kontroverzní zakázky. Jednali například s ředitelem liberecké pobočky ROP Severovýchod Bořkem Machatým nebo hejtmanem Martinem Půtou, který se konkrétně s Janem Petráněm opakovaně scházel na benzínové stanici v Liberci nebo na tradičním místě zákulisních jednání – ve skyboxech liberecké Tipsport arény. Vyplývá to z policejních odposlechů.

Metrostav i společnost GEPO měly situaci dobře podchycenou u místních úředníků. Ředitel Liberecké pobočky ROP Severovýchod  Bořek Machatý  v rozporu se svými pracovními povinnostmi, za příjemce dotace, zpracovával monitorovací zprávy a další doklady, které byly předkládány úřadu, a to s vědomím, že jsou v této souvislosti předkládány doklady s nepravdivými informacemi. Machatého zatkla policie spolu s dalšími již v dubnu roku 2014.

Část úplatku měla jít i na liberecký magistrát, v obvinění pro blíže nespecifikovanou osobu, která ale měla pracovat na odboru evropských dotací a IPRM. Na popud Martina Půty měl na ROP Severovýchod obhajovat vyplacení dotace na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény jet i současný vedoucí strategického rozvoje a dotací libereckého magistrátu  Michal Vereščák (ex-ČSSD).

Martin Půta: naslouchající hejtman nebo aktivní člen gangu?

Martin Půta se dnes snaží obhajovat svou roli v celém případu tím, že za ním přišli lidé, kteří měli prostě problém s projektem a potřebovali pomoci. Obecně vzato by to mohla být pravda, ale podle policejních materiálů, které sám poskytuje novinářům na svou obhajobu, je situace daleko složitější.

Půta v nich figuruje jako aktivní postava, která se snaží podezřelý projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény maximálně prosadit a pomoci tím nikoliv zájmům Evropské unie, ROP Severovýchod, Libereckého kraje či Liberce, ale právě společnosti Metrostav. Ta samotnou stavbu financovala (poskytla příjemci dotace, společnosti GEPO úvěr ve výši 55 milionů, což byla zhruba i samotná výše dotace). Podle policií zajištěných důkazů se mělo jednat rovněž o schválně navýšené náklady u stavby, které se pak měly rozdělit mezi obviněné.

Podle Stuchlíka i Petráně z metrostavu měl dát Půta jasný pokyn, aby na jednání ROP Severovýchod jela sama primátorka Liberce Martina Rosenbergová, která by zde ostatní hejtmany (Královéhradeckého a Pardubického kraje) přesvědčila, jak je nutné kontroverzní projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény podpořit, jinak že se ohrozí i další dotace.

Jan Petráň své kolegy informoval o tomto jednání i požadavku  Martina Půty: „posrali se oba hejtmani, jediný co mu zbývalo, že oni totiž měli schůzku k některým projektům  předtím, než  je t a veřejná část, tak říkal, že považuje za úspěch, že se to nezařízlo úplně, jak by se o tom hlasovalo, tak by to bylo v kytkách a jedním z těch bojových úkolů je a to právě musíš vyřídit ty s tou tvoji lady, aby tam neposlala Šampóna, čímž je Lukáš Martin, tak to je v prdeli“.

Dále měl Martin Půta na schůzce uvést, že nejdůležitější je právě jednání hejtmanů před zasedáním výboru, kterého se proto musí účastnit primátorka, když o samotném zasedání výboru mu měl Martin Půta sdělit: „to už je jenom pro vytírání očí a tam musí zaznít, že to chtěj, potvrdit tohodle Vereščáka, a ne aby tam poslali nějakýho kreténa, kterej tam bude koktat“,  protože takhle jak on si to pamatuje musí ona říct, že IPRM jde celý do prdele, když by todle nebylo, že je to klíčovej projekt rozpracovanej a tak a Vašák už je připravenej, nebo bude připravenej nebo už údajně je připravenej, že to povede tím směrem, že za předpokladu splnění té podmínky, že se to prostě odkývne“.

Primátorka nakonec na setkání hejtmanů z důvodu úmrtí v rodině nejela a místo ní na setkání jel její náměstek Lukáš Martin, přezdívaný Šampón, což mělo hejtmana Martina Půtu rozladit. To ale komentoval Petr Jirkův slovy: „já si myslím, že nějakou ješitnost by Půta měl překousnout, nedělá to pro mě, ale pro vás, co si budeme povídat a asi mu nezůstanete nic dlužní, tak kurva by mu mělo být jedno, kdo tam bude“.

Na jednání ROP Severovýchod se nakonec proti projektu ohledně rekonstrukce sv. Máří Magdalény postavil člen ROP Severovýchod Jan Korytář i hejtman Pardubického kraje Jan Netolický. To zajímalo Jana Petráně, který Martinu Půtovi volal: „ty vole, řekni mi, proč ten vůl, ten Korytář do toho takhle rejpnul, nevíš proč?“

A Martin Půta odpověděl: „nevím, ale Netolickej je nasranej úplně jako přes dvě míry“, „to je prostě no debil“, „víš co, kdyby to řekl ráno, my j sme ráno s hejtmany, já bych jim řekl, že on chce ještě todle, problém to není, dodavatel s tím souhlasí, to je přesně ten bourací styl“, „no ono to mělo projít, já jsem to s nimi ráno domluvil, oni řekli takhle dobrý, takhle jo, a pak prostě takovádle věc“.

Subscribe
Upozornit na
52 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice
Zastupitelstvo města odsouhlasilo zvýšení daně pro velké firmy, jejichž podnikání a zejména areály zatěžují městskou infrastrukturu. Týká se to samozřejmě i velkých stavebních společností.
Jedna z libereckých ostud by se mohla stát minulostí. Chátrající redernovský zámek, který doplatil na privatizace 90. let minulého století, by se konečně mohl
Veřejná zakázka na rekonstrukci budovy URAN pod libereckým nádražím, kterou měl podle policie ovlivňovat majitel Syneru Petr Syrovátko, se opět prodražuje. Tentokrát o 17