SANEP: volby v Liberci by vyhráli Starostové

Navzdory korupčním skandálům na místní i celostátní úrovni by volby v Liberci vyhrálo hnutí STAN/ Starostové pro Liberecký kraj. Tvrdí to nejnovější průzkum agentury SANEP.

STAN/Starostové pro Liberecký kraj by podle agentury získali sice o něco méně procent než před čtyřmi lety, kdy se jim podařilo získat přes 32 procenta, ale i tak by podle průzkumu měli zůstat dominantní silou v Liberci. SANEP tvrdí, že by je volilo 27 procent Liberečanů, kteří by přišli k urnám. Starostům se evidentně dlouhodobě, mimo jiné, vyplácí miliony, které dávají na kampaň. Svou roli hrají další obrovské a v celé ČR nevídané částky, které na svoje PR investují na úrovni kraje i města z veřejných prostředků a nevadí tomu ani skutečnost, že si tohoto zneužívání veřejných peněz všímají již i renomované celostátní organizace.

Druhou nejsilnější stranou by se v Liberci stalo ANO, které by získalo podporu téměř 20 procent voličů. Jde evidentně o ohlas celostátní popularity Andreje Babiše, ale i v Liberci patří zastupitelé za ANO mezi aktivní politiky, kteří jsou slyšet.

Třetí byl skončil Liberec otevřený lidem (LOL) s necelými šestnácti procenty. Ryze liberecká volební strana bez zázemí velkého politického hnutí (a tedy i potřebných prostředků) je dlouhodobě úspěšná díky aktivitě svých zastupitelů, kteří často otevírají témata klíčová pro fungování celého města.

Oproti posledním volbám by posílila i ODS. I ta je více vidět, zejména (a vlastně jenom) díky svému lídrovi, radnímu Petrovi Židkovi, který se například angažoval ve prospěch družstevníků. ODS by podle SANEP volilo téměř 14 procent Liberečanů.

Do zastupitelstva města Liberce by se podle aktuálního průzkumu dostali i Piráti se sedmi procenty. Piráti dlouhodobě doplácejí na spolupráci se Starosty, v Liberci pak zejména na krajské úrovni. 

Hranici pro vstup do zastupitelstva by těsně překročili i Okamurovi pravicoví extrémisté z SPD, kterým průzkum přiřkl 5,1 procenta. Na městské i krajské úrovni sice neviditelní, ale i zde sklízejí hrozny hněvu a strachu, jejichž révu mezi lidem v Čechách zasévá jejich celostátní vedení.

SANEP tvrdí, že by do zastupitelstva v Liberci přišlo za měsíc volit zhruba 43 procent oprávněných voličů města pod Ještědem.

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 11. – 20. srpna 2022 na vybrané skupině v souhrnu 2.474 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorky obyvatel v jednotlivých vybraných krajských městech ČR a v Praze ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 12.241 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel v jednotlivých vybraných krajských městech ČR a Praze dle údajů Českého statistického úřadu. 

Subscribe
Upozornit na
170 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce