Překvapení se nekoná: Liberec evropským hlavním městem kultury nebude

Liberec se v roce 2028 nestane Evropským hlavním městem kultury (EHMK). V kandidatuře, která mnohdy budila rozpaky, ho porazil například i sedmitisícový Broumov.

Je to definitivní. Liberec nepostoupil ani do dalšího kola soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028 (EHMK). Finalisty se stala města Broumov a České Budějovice. Na tiskové konferenci v Praze to v pátek oznámila předsedkyně mezinárodní poroty EHMK Else Christensen-Redzepovicová. Porota vybírala za čtyř měst: Brno, Liberec, České Budějovice a Broumov.

Celá kampaň v Liberci probíhala od roku 2020, vládnoucí STAN/SLK si například v roce 2021 navzdory doporučení finančního výboru v zastupitelstvu prohlasovali milion korun na studii, která říkala, proč by Liberec měl EHMK být.

Následná dvouletá kampaň ze strany města ale působila rozpačitě. Jakýmsi „logem“ Liberce bylo slovo Liberec složené z českých, německých a polských písmen. Jeho autorům ale zřejmě nedošlo, že tak dali vzniknout slovu zcela novému, které by znělo asi jako „Ljisserec“.

Z kandidatury si dělala legraci i liberecká veřejnost, která poukazovala například na to, že Liberec rozhodně není místem, které přeje kultuře. Zcela symbolicky, v roce 2020, sebralo vedení města, složené ze STAN/SLK, ANO a ODS, peníze určené pro libereckou kulturu, aby je mohlo dát vedení liberecké arény, kterou si od města za kritizovaných podmínek pronajímá Syner Group.

Liberecké kandidatuře nepomohl jistě ani fakt, že se město zbavilo svých tradičních vědecko-kulturních institucí, jako je zoo nebo botanická zahrada ve prospěch kraje. Ačkoliv mají největší propagátoři EHMK, tedy Starostové, svého náměstka pro kulturu v Liberci (Ivan Langr) i na kraji (Květa Vinklátová), ani toho nedokázali při kandidatuře města dostatečně využít.

Dnes pro liberecká média neskrývají zklamání. „Jsme samozřejmě zklamáni. Máme za sebou tři roky práce a věřili jsme, že šanci dostanou všechna čtyři kandidátská města, nicméně jury rozhodla tak, jak rozhodla,“ uvedl náměstek primátora pro školství v Liberci Ivan Langr.

EHMK mohlo do Liberce přivést zajímavé dotační tituly, ty ale definitivně půjdou do měst jiných.

Evropské hlavní město kultury je projekt Evropské unie, který vznikl v roce 1985 a stal se od té doby jednou z nejvýznamnějších kulturních iniciativ v Evropě. Projekt oslavuje společné kulturní kořeny Evropy, ale i rozmanitost kultury v jednotlivých členských zemích EU. Má za cíl sblížit evropské občany, vytvořit silnější pocit evropské sounáležitosti a podpořit kulturní život ve městech.

 

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.