Noční spoje v Liberci se rozšíří

Liberec byl často kritizován za to, že zde nejezdí noční spoje MHD. Od roku 2022 začaly po letech znovu jezdit první a své cestující si našly. Vedení města si nechalo udělat analýzu a dokonce počet linek navýší. 

Město zrušilo noční spoje v roce 2020, respektive je neobnovilo po pandemii covidu. Kvůli jejich údajné nadbytečnosti a ekonomické nerentabilitě. Někteří zástupci vládnoucí koalice, jako například zastupitel Zdeněk Chmelík z TOP 09/Starostů, mluvili dokonce o tom, že noční spoje jsou jen „luxus pro pár opilců“.

Opozice z LOL – Liberce otevřeného lidem dlouho o obnovení nočních spojů usilovala. Nikdy ale neměla dost síly je prosadit, jelikož koalice STAN/SLK, ANO a ODS znovuzavedení nočních linek odmítala. Nicméně před letošními volbami Starostové v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem otočili a noční spoje byly obnoveny.

Obnoven byl provoz nočních linek MHD v Liberci, a to ve formě dvou nočních okružních autobusových linek číslo 93 a číslo 94 a doplňkového spoje linky číslo 99 s přípojem k vlakovému nádraží v Liberci. Noční linky jsou v současné době provozovány celotýdenně s odjezdem z terminálu Fügnerova v 0:20 hodin a jejich rozvozové trasy obsluhují především liberecká sídliště s největším potenciálem cestujících.

Na základě dat ze sčítacích rámů ve vozidlech MHD vyplývá, že za 1 týden využije nočních linek MHD v Liberci průměrně 296 cestujících, o víkendech je využití 3,5 krát větší. 

Při návrhu změny nočního provozu MHD v Liberci byl kladen důraz na zkrácení jízdní doby nočních linek s důrazem na zlepšení časové dostupnosti lokalit a minimalizaci nákladů na tuto změnu. Četnost provozu nočních linek zůstane zachována. Návrh nově počítá s rozšířením počtu autobusových nočních linek ze 3 na 4 a s úpravou tras. Změna tras a rozšíření počtu nočních linek na 4 bude znamenat navýšení počtu ujetých kilometrů o 2 184 km/rok.

Finanční náklady na provoz nočních linek podle „Návrhu optimalizace“ se celkově zvýší o 117 945 Kč bez DPH ročně. Nově budou tyto náklady za provoz nočních linek MHD v Liberci vycházet na 1 034 105 Kč bez DPH za rok.

„Je to taková třešinka na dortu, nočními spoji mnoho lidí nejezdí, ale ke standardu velkého města to patří. Za poměrně minimálních nákladů přidáme další linky a uvidíme, zdali to noční cestující ocení,“ říká náměstek primátora pro technickou správu a informační technologie Jiří Šolc z ANO.

Změna tras nočních linek zlepší časovou dostupnost lokalit. Zkrácení tras a rozšíření počtu nočních linek bude atraktivnější pro cestující a výrazně zkrátí dobu cestován. Změnu nočních linek je možné realizovat od ledna 2023.

Subscribe
Upozornit na
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.