Bez překvapení: nemocnici bude stavět Syner, Metrostav a Geosan. Bude třikrát dražší než měla být

Centrum urgentní medicíny Krajské nemocnice Liberec bude stavět „Společnost pro nemocnici Liberec SYNER – Metrostav DIZ – GEOSAN GROUP“ s nabídkovou cenou 3,146 mld. Kč. Ta je třikrát vyšší, než bylo v původně v plánu. Metrostav se stavby účastní skrze dceřinou společnost, protože má kvůli korupci zákaz účasti na veřejných zakázkách. Libereckým politikům to nevadí.

Jak informoval Náš Liberec, Liberecký kraj slibuje v Liberci postavit Centrum urgentní medicíny minimálně od roku 2016. Mělo to stát zhruba miliardu. Zatímco v ostatních krajích se za tu dobu postavila řada obdobných zdravotnických zařízení, v Liberci se již déle než pět let ukazují obrázky. Nyní byl vybrán dodavatel – konsorcium firem SYNER – Metrostav DIZ – GEOSAN GROUP a stavba vyjde na téměř 3,2 miliardy korun, tedy přesně tolik, kolik si na jaře loňského roku odsouhlasili krajští zastupitelé, když její cenu zvedli o miliardu korun.

„Krajská nemocnice Liberec dnes oznámila jméno vítěze veřejné zakázky na stavbu Centra urgentní medicíny. Nový pavilon postaví sdružení firem „Společnost pro nemocnici Liberec SYNER – Metrostav DIZ – GEOSAN GROUP“ s nabídkovou cenou 3,146 mld. Kč. Předpokládané zahájení stavby je letos v dubnu, dokončení je plánováno na první polovinu roku 2026,“ uvedl na svém profilu hejtman Martin Půta (STAN/SLK).

Vedení Libereckého kraje má s vybranými firmami zajímavé styky. Kvůli svým konexím s Metrostavem stojí Půta v Liberci před soudem, kde čelí žalobě, že mu pomáhal vytáhnout dotace na prokazatelně zfalšovaný projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény, kde se, jak pravomocně dokázal soud, uplácelo. Dohadovat s manažery Metrostavu se Půta měl, mimo jiné, i ve VIP prostorách liberecké hokejové arény, kterou zase provozuje dceřiná společnost SYNER Group a které platí za zdejší neoficiální klientelistický svatostánek.

Společnost Metrostav zakázku v Liberci bude realizovat skrze svou dceřinku, má totiž soudem zakázánu účast ve veřejných soutěžích. Důvodem je pravomocné rozhodnutí soudu v Praze, který potrestal Metrostav z korupce a uplácení. Podle soudu firma podplácela a manipulovala s veřejnými zakázkami. Její trestná činnost se týkala rekonstrukce pavilonu v kolínské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice.

Soudní zkušenost mají i SYNER a Geosan Group. Majitelé firem se před patnácti lety ocitli před soudem v tehdejší velké korupční kauze kolem společnosti Tender Group Plus. Státní zástupce je tehdy žaloval kvůli zakázce rovněž pro Krajskou nemocnici Liberec. Majitelé Syneru, Petr Syrovátko a Jiří Urban, ale tehdy byli očištěni. Soud nenašel takový důkaz, který spojil Synerem proplacenou fakturu za neexistující práci pro firmu pořadatele tendru s vítězstvím společnosti SYNER ve výběrovém řízení na rekonstrukci Krajské nemocnice Liberec.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.