Bez překvapení: nemocnici bude stavět Syner, Metrostav a Geosan. Bude třikrát dražší než měla být

Centrum urgentní medicíny Krajské nemocnice Liberec bude stavět „Společnost pro nemocnici Liberec SYNER – Metrostav DIZ – GEOSAN GROUP“ s nabídkovou cenou 3,146 mld. Kč. Ta je třikrát vyšší, než bylo v původně v plánu. Metrostav se stavby účastní skrze dceřinou společnost, protože má kvůli korupci zákaz účasti na veřejných zakázkách. Libereckým politikům to nevadí.

Jak informoval Náš Liberec, Liberecký kraj slibuje v Liberci postavit Centrum urgentní medicíny minimálně od roku 2016. Mělo to stát zhruba miliardu. Zatímco v ostatních krajích se za tu dobu postavila řada obdobných zdravotnických zařízení, v Liberci se již déle než pět let ukazují obrázky. Nyní byl vybrán dodavatel – konsorcium firem SYNER – Metrostav DIZ – GEOSAN GROUP a stavba vyjde na téměř 3,2 miliardy korun, tedy přesně tolik, kolik si na jaře loňského roku odsouhlasili krajští zastupitelé, když její cenu zvedli o miliardu korun.

„Krajská nemocnice Liberec dnes oznámila jméno vítěze veřejné zakázky na stavbu Centra urgentní medicíny. Nový pavilon postaví sdružení firem „Společnost pro nemocnici Liberec SYNER – Metrostav DIZ – GEOSAN GROUP“ s nabídkovou cenou 3,146 mld. Kč. Předpokládané zahájení stavby je letos v dubnu, dokončení je plánováno na první polovinu roku 2026,“ uvedl na svém profilu hejtman Martin Půta (STAN/SLK).

Vedení Libereckého kraje má s vybranými firmami zajímavé styky. Kvůli svým konexím s Metrostavem stojí Půta v Liberci před soudem, kde čelí žalobě, že mu pomáhal vytáhnout dotace na prokazatelně zfalšovaný projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény, kde se, jak pravomocně dokázal soud, uplácelo. Dohadovat s manažery Metrostavu se Půta měl, mimo jiné, i ve VIP prostorách liberecké hokejové arény, kterou zase provozuje dceřiná společnost SYNER Group a které platí za zdejší neoficiální klientelistický svatostánek.

Společnost Metrostav zakázku v Liberci bude realizovat skrze svou dceřinku, má totiž soudem zakázánu účast ve veřejných soutěžích. Důvodem je pravomocné rozhodnutí soudu v Praze, který potrestal Metrostav z korupce a uplácení. Podle soudu firma podplácela a manipulovala s veřejnými zakázkami. Její trestná činnost se týkala rekonstrukce pavilonu v kolínské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice.

Soudní zkušenost mají i SYNER a Geosan Group. Majitelé firem se před patnácti lety ocitli před soudem v tehdejší velké korupční kauze kolem společnosti Tender Group Plus. Státní zástupce je tehdy žaloval kvůli zakázce rovněž pro Krajskou nemocnici Liberec. Majitelé Syneru, Petr Syrovátko a Jiří Urban, ale tehdy byli očištěni. Soud nenašel takový důkaz, který spojil Synerem proplacenou fakturu za neexistující práci pro firmu pořadatele tendru s vítězstvím společnosti SYNER ve výběrovém řízení na rekonstrukci Krajské nemocnice Liberec.

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal společnost Bazén Liberec, která patří městu, pokutou 140 tisíc korun za kontroverzní zakázku na nákup technologií těsně
AKTUALIZACE. Liberecký soudce Pavel Pachner neschválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a společností Metrostav, která je hlavním obžalovaným v případu tunelování
Dnes začalo v Liberci, po roce a půl, další líčení v korupční kauze, která se týká zneužívání evropských dotací a kde je obžalován i
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.