nášLiberec

Search

TMR na Ještědu spotřebuje dvakrát více pitné vody, než byla dohoda

Navzdory slibům společnosti Tatra Mountains Resorts (TMR) slovenského miliardáře Igora Rattaje se na Ještědu kvůli zasněžování spotřebuje zhruba dvakrát více pitné vody než v minulosti. Liberecká opozice říká, že jde o další podraz ze strany TMR na Liberec, jeho občany i přírodu.

Byl to asi nejdiskutovanější bod lednového zasedání libereckého zastupitelstva. Zastupitelům z Liberce otevřeného lidem (LOL) se nelíbilo, jakým způsobem TMR hospodaří s pitnou vodou na Ještědu. Upozorňují na to, že se její spotřeba radikálně zvýšila.

„Na zastupitelstvo nám přistál nenápadný materiál týkající se vyúčtování vody na odběrném místě K Bucharce. Z tohoto odběrného místa se plní nádrž na zasněžování sjezdovek. Vyžádal jsem si porovnání spotřeby vody na tomto odběrném místě za posledních 5 let a zjistil jsem, že poslední rok se zde navýšila spotřeba pitné vody takřka na dvojnásobek oproti předchozím, předcovidovým roků,“ vedl Jindřich Felcman, zastupitel za LOL / Zelené.

Přitom podle slibů TMR se spotřeba vody zvyšovat neměla. A to zejména kvůli tomu, že TMR, která má lyžařský areál na Ještědu v pronájmu, nepoužívá pro lyžování sjezdovku na Pláních na jižní straně hory. To mělo vykompenzovat rozšíření sjezdařských tras na Ještědu směrem k Liberci, zejména vybudování Nové Skalky.

Jenomže opak je pravdou. Zatímco například v roce 2019 (tedy před covidem, kdy byl nařízen i útlum provozu sjezdovek) se na Ještědu spotřebovalo zhruba 14 tisíc krychlových metrů vody a v roce 2018 to bylo 16 tisíc krychlových metrů, za loňský rok spotřeba vody představovala již téměř 27 tisíc krychlových metrů.

Jindřich Felcman k tomuto rozporu dodává: „Opět se ukázalo, co zde tvrdíme opakovaně. Zástupci TMR nám tu opakovaně lžou, lžou, lžou a zase lžou. S takovým partnerem je zkrátka třeba jednat obezřetně. Zastupitelé, kteří dali nedávno zelenou změně územního plánu připravující výstavbu nových sjezdovek, se zachovali nesmírně naivně. Opakovaně totiž odkazovali na to, že povolovací procesy přece ohlídají, aby bylo vše s novými sjezdovkami v pořádku. Manipulace ohledně spotřeby pitné vody jasně ukazuje, jak v případě mocných investorů, jako je TMR, povolovací procesy fungují.“

Felcmanovi se snažil oponovat náměstek primátora pro sport Petr Židek z ODS. „Já jsem k tomu také získal nějaké informace. Z odpovědi, které jsem vyčetl, je současná spotřeba oproti minulému období na nějakých 70 procentech, například v roce 2015-16 tam byla spotřeba zhruba 36 tisíc metrů krychlových,“ uvedl Židek.

„Vy jste přesně ilustroval, jak funguje vedení města vzhledem k TMR. TMR zareaguje na nějakou kritiku a přijdou s absolutně manipulativní informací a vedení to prostě převezme, aniž si ověří fakta. I v posouzení EIA máte napsáno, že ten rok 2015/16 byl naprosto výjimečný z x důvodů a naopak – že za posledních 5 předcovidových let byl průměr na rok zhruba 17 tisíc metrů krychlových spotřeby vody. Tak TMR i vedení města fungují,“ shrnul Felcman.

Zástupci LOL také upozornili na rozpor, kdy majitel TMR mluví o tom, že lyžování v podmínkách, které má liberecký Ještěd, nemá buducnost, ale jeho místní pobočka prosazuje úplný opak. Tedy navyšování kapacit zdejšího lyžařského areálu.

Dne 23. 1. 2023 byl na zpravodajském webu Seznam Zprávy zveřejněn rozhovor s Igorem Rattajem, který nyní provozuje skiareál na Ještědu. Ve světle jeho výroků jsou plány TMR na nové sjezdovky na Ještědu nepochopitelné.

„Reálně, v České republice, co se týče povětrnostních podmínek, nadmořské výšky a podobně, jsou tu Krkonoše – Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou. Možná ještě Klínovec, respektive Krušné hory. A zbytek? Tam takovéto zimy budou častější, tam není perspektiva,“ sděluje například v rozhovoru Igor Rattaj.

Reagovala na to Anna Kšírová, zastupitelka za LOL/ Zelené, která od začátku proti novým sjezdovkám vystupuje: „Vlastně bych chtěla panu Rattajovi za upřímnost poděkovat. Říká to samé, co už několik měsíců vysvětlujeme kolegům zastupitelům za Starosty, ANO a ODS. Nedává smysl kácet lesy na Ještědu, když tu provoz skiareálu bude ekonomicky smysluplný už jen pár let.

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali