60 let Studia Ypsilon

Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V roce 2023 totiž uplyne 60 let od okamžiku, kdy Ypsilonka v tehdejším Severočeském loutkovém divadle vznikla. Na počest tohoto jubilea v Naivním divadle v úterý 31. ledna sehraje Studio Ypsilon inscenaci Drama v kostce, pokus 2 – Mystérium skutečnosti.

Již před představením (od 18:45 hodin) navíc čeká diváky krátké Zastavení na výstavě plakátů, které principál Ypsilonky, režisér, herec a výtvarník Jan Schmid, v době libereckého působení legendárního souboru k jednotlivým inscenacím vytvořil.Studio Ypsilon (lidově Ypsilonka) vzniklo v Liberci roku 1963.

Druhým souborem Naivního divadla se stalo v roce 1969. Již před vznikem Ypsilonky byl její zakladatel Jan Schmid jako výtvarník a posléze i režisér podepsán pod několika velmi oceňovanými tituly pro děti v tehdy ještě Severočeském loutkovém divadle (Poklad baby Mračenice či Taškáři). Zásadního úspěchu jeho tým ale dosáhl až v tvorbě pro dospělé publikum pod hlavičkou nově utvořeného Studia Ypsilon.

Během své patnáctileté liberecké éry připravila Ypsilonka přes 50 premiér, z nichž lze vyzdvihnout například inscenace Michelangelo Buonarroti, Třináct vůní (z deníku žákyně), O tom jak ona…, Ubu králem, Život a smrt Karla Hynka Máchy.

Svéráznou složkou repertoáru Studia Ypsilon byly improvizované programy, které měly charakter hledání a zkoušení (Takzvaný večer na přidanou, Večery pod lampou).

Od vzniku Ypsilonky až do jejího odchodu do Prahy se mohli liberečtí diváci průběžně setkávat s Jitkou Novákovou, Karlem Novákem, Zuzanou Schmidovou, Janou Synkovou, Luďkem Sobotou, Petrem Popelkou, Janem Valou, Jiřím Wimmrem, Marií Durnovou, Kateřinou Lírovou, Jiřím Lábusem, Václavem Helšusem, Rostislavem Novákem, Bronislavem Poloczkem, Ondřejem Havelkou, samozřejmě i s Janem Schmidem, Miroslavem Kořínkem a řadou dalších herců a hostů.

V roce 1978 se Studio Ypsilon přesouvá do Prahy, kde pod vedením Jana Schmida působí dodnes.

Tisková zpráva Studia Ypsilon

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než
Dvacet šest prozaiků i básníků, osmnáct výtvarníků a fotografů. Jména jako Miloslav Nevrlý, Jiří Žáček, Pavel Novotný, Zuzana Lazarová, Ilona Witkowska, Filip Zawada, Krystyna
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt na prosazování změn v zemědělské krajině ve výši 300 tisíc Kč. Ekologové z Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) v projektu usilují o
V roce 2022 se spolku Čmelák podařilo na území Libereckého kraje vysadit dalších 1000 vzrostlých sazenic tisu. Je to více, než kolik dnes v celém kraji najdeme
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.