Schody u radnice se dočkají renovace za 3,3 milionu korun

V Liberci se věci často táhnou. Tak je tomu i v případě nezákonně umístěného schodu s citátem Václava Havla při vstupu do radnice, který byl v rozporu s památkovým zákonem instalován před více než třemi lety. Nyní se schodiště dočká celkové renovace a problém by měl zmizet.

V současné době radnice hledá firmu, která schodiště zrekonstruuje. A nebude to levná záležitost, rekonstrukce má vyjít na 3,3 milionu korun.

Vyřešit by se měl i problém s „Havlovým bílým schodem na černo“. Na něm je vytesán citát bývalého prezidenta Václava Havla „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí.“ a Havlův typický podpis se srdíčkem.

Jenomže to je, jak upozornil před více než třemi lety Náš Liberec jako první, v rozporu s památkovým zákonem. Liberecká radnice je totiž kulturní památkou a ta podléhá zákonné ochraně. A nový bílý schod ze zcela jiného kamene, jiné barvy, úpravy i výšky působil jako „pěst na oko“ i pro laika. Vedení Národního památkového ústavu v Liberci tehdy kontaktovalo radnici a ta přislíbila, že situaci rychle vyřeší.

Náprava se slibovala v letech 2019, 2020, 2021 i 2022. Letošní rok by to ale prý mohlo být skutečně vyřešeno. „Je to o přeložení schodiště před radnicí, srovnání a vyrovnání jednotlivých schodnic a zároveň výměně žulového kamene s tím nápisem za železnobrodskou žulu, z které jsou údajně i všechny ostatní schody. Tak, aby to i barevně bylo všechno v souladu,“ uvedl k tomu náměstek primátora Petr Židek (ODS).

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.