Lidé na Frýdlantsku budou rozhodovat v referendu o větrných elektrárnách

V Dolní Řasnici a v Krásném Lese proběhne zítra referendum o tom, zda zde má rakouský investor vybudovat několik obřích větrných elektráren. V sousední Horní Řasnici lidé výstavbu větrného parku odmítli v lednovém referendu.

V Horní Řasnici budou lidé odpovídat na otázku: „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce Dolní Řasnice v samostatné působnosti obce již nepodnikalo žádné kroky směřující k výstavbě větrných elektráren v katastru obce?“

V sousedním Krásném Lese je potom otázka trošku jiná: „Souhlasíte s tím, aby obecní zastupitelstvo Krásného Lesa v samostatné působnosti činilo veškeré kroky k tomu, aby změnou územního plánu obce Krásný Les, katastrální území 673960, nemohla vzniknout plocha, která by umožňovala výstavbu větrných elektráren?“ 

Obě obce ale rozhodují o tom, zda u nich česká společnost WEB Větrná Energie s.r.o., která patří pod rakouskou matku WEB Windenergie AG, má vybudovat největší český větrný park.

Spoustě lidem z místních obcí se ale praktiky firmy nelíbí. To odráží i výsledky lednového referenda, v němž obyvatelé Horní Řasnice spolupráci s rakouským investorem odmítli. Ten však své plány nechce vzdát – zatímco v Horní Řasnici přišel o možnost vybudovat dvě větrné elektrárny, na katastru Horní Řasnice a Krásného Lesa jich může vybudovat sedm.

Místním vadí výška větrníků, která má dosahovat až 240 metrů, obávají se hluku a dalších negativních jevů spojených s provozem elektrárny. Nemalá část místních také nesouhlasí s tím, že firma nerespektuje takzvané „pravidlo 10“ – tedy normu běžnou na západ od českých hranic, která říká, že první větrník má stát od lidského obydlí ve vzdálenosti, která je desetinásobkem jeho výšky. A to v projektu na Frýdlantsku rakouský investor nerespektuje.

Odpůrci výstavby větrníků také upozorňují na skutečnost, že zatímco jedna větrná elektrárna vydělá svým vlastníkům řádově desítky milionů korun ročně, obce z nich budou mít podstatně méně. Rakouský investor totiž nabízí roční nájemné za jeden větrník 400 000 Kč.

Poslední dny v Krásném Lese a Horní Řasnici zuří malá informační válka. Lidé, kteří organizují referendum, sami vydávají letáky, které občany zvou k referendu a vybízejí je k zastavení rakouského projektu.

Po nezdaru v Horní Řasnici se ale poučila i WEB Větrná Energie s.r.o. Také ona vydává a distribuuje do schránek letáky a dokonce spustila i web, na kterém hovoří příznivci větrné elektrárny z řad místních obyvatel.

„Samotný projekt Větrného parku Řasnice nekončí. Sedm z plánovaných devíti větrníků stojí na území dalších dvou obcí, se kterými budeme nadále intenzivně spolupracovat. Zakládáme si na tom, že jsme dobrým sousedem, který otevřeně komunikuje a za vybudování elektráren vždy nabízí férové odměny či bonusy. Projekt bude nadále postupovat podle všech dohod i požadavků státu a se vší ohleduplností vůči místním obyvatelům,“ uvedla v lednu pro Náš Liberec Michaela Lužová ze společnosti WEB Větrná energie.

Nastavení podmínek pro místní i velikost elektráren se ale nelíbí ani místní farmářce Janě Veselé. „My jsme se o tom, že nám má pár set metrů za domem stát 160 metrů velký větrník, dozvěděli až na poslední chvíli. Nechápu, proč to s námi investor i obec neprojednali pořádně,“ vysvětluje své postoje farmářka Jana Veselá, která v Dolní Řasnici organizuje referendum.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Zasedání libereckého zastupitelstva jsou někdy kritizována, že jsou zdlouhavá a uhádaná. Jenomže jak se ukazuje, kritická práce zastupitelů má smysl. Aktuálně například město, díky
Praktiky polského energetického gigantu PGE, který těží hnědé uhlí v Turówě, silně dopadají na obyvatele českého příhraničí, které, mimo jiné, těžba připravuje o vodu.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.