nášLiberec

Search

Hejtman Půta se dožaduje samostatného projednání a dřívějšího rozsudku

Další líčení v korupční kauze týkající se tunelování evropských dotací během rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény včera proběhlo u krajského soudu v Liberci. Dokazování je téměř u konce.

Podle soudce Pavla Pachnera jsou již dokazování a výsledky svědků téměř u konce. Nicméně soudní senát musí čekat na to, jak dopadne odvolání jednoho z obžalovaných v další kauze, která se ho týká. Proto ani nebyl stanoven další termín jednání.

Na to reagovali zástupci hejtmana Martina Půty (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) s požadavkem, aby jejich mandant byl vyloučen k samostatnému projednání, a mohl si tak dříve vyslechnout rozsudek, protože u něj je dokazování skončeno a čeká jej pouze závěrečná řeč. Stejný požadavek měli Půtovi advokáti již před několika měsíci. Soudce Pachner uvedl, že jejich žádost bere v potaz a posoudí ji.

V celém případu jde zejména o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kterou za 65 milionů korun prováděla společnost Metrostav, která ji zcela nestandardně předfinancovala. Obžaloba má za to, že projekt byl předražený o 23 milionů korun a část z toho měla jít na úplatky mezi síť úředníků a politiků, kterou ovládal Metrostav.

Problém nastal v momentě, kdy představitel společnosti GEPO Jiří Zeronik (bývalý zastupitel v Liberci za ODS) byl odsouzen za korupci. Hrozilo, že se dotace zastaví a Metrostav o peníze přijde. Proto chtěl změnu financování – peníze předem. Tomu měl napomáhat i hejtman Půta, který měl dle tabulek slíbeno 830 tisíc korun úplatků. Zároveň si, dle obžaloby, nechal Metrostavem zaměstnávat svého tajného informátora, kterého nechtěl platit sám a který pro něj měl shánět kompromitující materiály na politiky a úředníky. Hejtman obvinění odmítá.

Nicméně to, že měl celý projekt kriminální zázemí, je již prokázáno. Jiří Zeronik byl již za své jednání pravomocně odsouzen. Přiznal se, že zmanipuloval výběrové řízení, aby vyhrál Metrostav, se kterým stavbu i účelově prodražil. K vystavování falešných faktur pro Metrostav se přiznal i další obžalovaný, Libor Turský. Ostatní obžalovaní, stejně jako Martin Půta, vinu odmítají.

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali
Společnost SYNER GROUP (Syner) podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení ve věci údajného nezákonného úniku informací v kauze, kde je obviněn jeden z majitelů Syneru,