Čmelák posekal louky s lupinou na Lomnicku

Lupina mnoholistá nebo také vlčí bob, latinsky Lupinus polyphyllus, je statná luční bylina, která je zařazena mezi invazivní rostliny. Pohled na louku s překrásnou fialovou nebo jinak barevnou lupinou je možná pěkný, ale tato květina se dokáže velmi rychle šířit, obsadí louku a vytlačí původní luční druhy tak, že na ní již v podstatě nic jiného než lupina neroste. Lupinové louky navíc nejsou vhodné na pastvu ani produkci sena, protože celá rostlina lupiny mnoholisté je jedovatá.

Lupina vykvétá během června a v té době je třeba rostliny vytrhat nebo pokosit, případně pouze otrhat květy. Pokosenou lupinu je pak nutné z luk odklidit, aby se zabránilo dalšímu vysemenění. Během srpna je nutné provést další zásah, protože lupina může nakvétat podruhé.

Liberecká organizace Čmelák – společnost přátel přírody se stará o cenné louky v Libereckém kraji. V okolí Lomnice nad Popelkou seče louky, na kterých zjara krásně kvetou chráněné upolíny nejvyšší a další ohrožené druhy rostlin. Tyto louky byly bohužel v minulých letech nechány ladem a lupina se na nich výrazně rozšířila.
„ Letos jsme v červnu louky sekali třetím rokem a je vidět, že došlo k ústupu lupiny a dostaly prostor ostatní luční květiny. Je třeba nepolevit, protože zásoba se semen v zemi je na několik let“, vysvětluje Lucie Stránská, která má ve Čmeláku louky na starosti a také vyzývá výletníky, aby se nebáli natrhat si kytici lupiny do vázy, protože tím mohou někomu udělat radost a ještě pomůžou přírodě.

„Snažíme se o osvětu a do péče o krajinu zapojujeme i dobrovolníky. Letos nám se shrabáním posečených luk v Lomnici pomohli studenti z Jilemnického gymnázia“, doplnila ředitelka organizace Jana Bujoková.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vláda uvrhla obce do obrovské nejistoty. Je to poměrně silné tvrzení, ale jako starostka třetího největšího města v kraji myslím, že vím, o čem
Nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje přiblíží návštěvníkům, v čem spočívá přínos mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí.
Do třetice všeho dobrého! Liberec se opět na jeden den stane hlavním českým městem poezie. A to v sobotu 14. října 2023 (a tentokrát
Ekologové z Liberce chtějí tímto způsobem získat více peněz na přípravu projektů na nové tůně, remízky, stromořadí nebo obnovu pestrých luk. Novinka spočívá v