Třídy ve vaně bazénu na Františkově nebudou, město neuspělo s dotací. Zatím

Kontroverzní projekt, který měl z haly zničeného školního bazénu na Františkově udělat těsné vyučovací třídy, zcela propadl se svou žádostí o dotace. Proti plánu vedení města se na Františkově zvedla vlna občanského odporu.

Přestavba bazénové haly na školní třídy na libereckém Františkově na Ministerstvu školství, které rozhodovalo o přijetí dotace, neuspěla. De facto se dá říci, že projekt byl vyloženě shozen ze stolu. Namátkou: u kritéria stavební připravenosti akce dostal pouhých 5 bodů ze 40, u otázky navýšení kapacity školy dokonce jen 5 bodů z 50 možných.

„Přestavba bazénové haly byla předložena ke spolufinancování do dotační výzvy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na začátku roku 2023. Bohužel projekt nebyl podpořen, protože se ocitl „pod čarou“ a navýšení alokace se nyní neočekává,“ odpověděla náměstkyně pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová z ANO na dotaz opoziční zastupitelky Zuzany Kocumové z Liberce otevřeného lidem, která se na situaci kolem projektu ptala.

„Pokud bude vypsána nová výzva pro rok 2024, projekt opětovně předložíme. S ohledem na vyšší stupeň připravenosti akce bychom dostali vyšší bodové ohodnocení a měli bychom větší šanci uspět,“ nastínila další postup města náměstkyně Prachařová.

Město přišlo s kontroverzním plánem na vytvoření šesti tříd ve vaně zchátralého bazénu v roce 2021 a v únoru 2023 podalo, neúspěšnou, žádost o dotaci. Proti takové politice města se na Františkově zvedla vlna občanského odporu. Místní rodiče plány města silně kritizují.

Po zveřejnění plánů, jak mají „učebny ve vaně“ vypadat, se dali dohromady místní lidé z osadního výboru Františkov, aby s tímto souhlasem vyjádřili zásadní nesouhlas. Navržené třídy pro děti mají minimum prostoru, v místnostech o padesáti metrech čtverečních se má tísnit 30 dětí. Viz obrázek níže.

„Aktuální návrh řešení připadá osadnímu výboru jako látání záplat na již záplatované. Prosíme
město, aby nekupilo chyby na sebe, a prosíme alespoň za vypracování studie, která bude zárukou
kvalitního řešení zejména pro potřeby studentů. Aktuální návrh mířící na zastupitelstvo
nedoporučujeme z výše uvedených důvodů schválit a žádáme jeho stažení,“ vyzýval začátkem letošního roku zastupitele osadní výbor Františkov.

Osud františkovského bazénu (a tedy i nyní zamýšlených školních tříd) je pro správu veřejného majetku v Liberci signifikantní. Bazén fungoval od minulého režimu nejen pro školní děti, ale i pro veřejnost. Za vlád ODS byl ale zavřen a ponechán svému osudu. V roce 2011 jej tehdejší koalice ČSSD, Liberec občanům (Starostové pro Liberecký kraj + lidovci), Věci veřejné a Unie pro sport a zdraví prodala soukromému podnikateli, který zde zřídil pofidérní soukromou Vysokou školu Karla Engliše.

Již tehdy opozice ze Změny pro Liberec upozorňovala na, dle ní, podezřelý postup města při privatizaci staré školní budovy. Prodej nebyl nijak inzerován, po tlaku Změny byla cena zvýšena na 11 milionů z původně 9 milionů navržených, ale přesto díky mizivé informovanosti o prodeji se nakonec výběrového řízení neúčastnil nikdo jiný než provozovatel soukromé Vysoké školy Karla Engliše.

Vysoká škola Karla Engliše na Františkově ale vydržela jen do roku 2014 a majitel budovu nabídl k odkoupení zpět městu. Vládnoucí koalice ale tak dlouho otálela, až město předběhl soukromý developer s plánem ve školní budově vytvořit ubytovnu. Tak se také stalo.

Následně, v dalším volebním období, o koupi budovy do vlastnictví města usiloval tehdejší náměstek za Změnu pro Liberec Jan Korytář. Jeho hlavním argumentem bylo, že je právě potřeba rozšířit vedlejší ZŠ Švermova. Jenže proti byla tehdejší opozice ze Starostů i ODS a zájmy dalšího soukromého vlastníka proti těm městským hájil zejména bývalý primátor Tibor Batthyány (zvolen za ANO a později z něj vyhozen).

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,