Muzeum získá Hubáčkův dům v Lidových sadech

Liberecký kraj chce koupit dům slavného architekta Karla Hubáčka v Lidových sadech. Ten jej postavil v době, kdy bylo bydlení celospolečenskou otázkou a dům měl demonstrovat, že je možné postavit bydlení vilového typu za cenu bytu.

Liberecký kraj by chtěl dům koupit od rodiny architekta Hubáčka a zaplatit za něj by měl 12 milionů korun. Dům, který byl jako prototyp postaven na přelomu 50. a 60. let minulého století, by měl být pracovištěm Severočeského muzea v Liberci, vzniknout by v něm měl památník a sloužit by mohl i studentům architektury.

Záměr nákupu domu představil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). „Severočeské muzeum dlouhodobě usilovalo o získání některých věcí z pozůstalosti po panu architektu Hubáčkovi a my jsme letos na začátku září dostali nabídku od jeho rodiny vedle těch cen a dalších věcí získat i dům Karla Hubáčka vlastně jako další muzejní exponát. My jsme po několika týdnech jednání rozhodli, že tu nabídku využijeme. Rádi bychom, aby ten dům, ale i ty ostatní věci, připomínaly dílo pana architekta a jeho odkaz budoucnosti,“ řekl Půta.

Karel Hubáček realizoval dům v letech 1959-1960. Již koncem 50. let začal projektovat montovanou stavbu, jež měla prokázat, že s použitím prefabrikovaných dílů lze postavit individuální obytný dům za stejné prostředky jako byt v paneláku.

Objekt byl součástí jedné z expozic Libereckých výstavních trhů, na jejichž architektonické koncepci se Hubáčkův ateliér každoročně podílel (1958-65). Projekčně bylo navrženo několik alternativ, které kombinovaly různé výškové, hmotové i dispoziční řešení. Existují také návrhy dvojdomů. Montovaný dům v Liberci se však nestal prototypem, jak autor zamýšlel, ale později jeho vlastním domovem.

Širšího využití se Hubáčkova myšlenka dostupného individuálního bydlení tedy nakonec nedočkala, protože v poválečných dekádách, kdy byl ve městech, důsledkem masivní urbanizace, nedostatek bytů, byla dána přednost hromadné výstavbě kolektivních domů. Zdařilým příkladem může být nedaleký bytový dům v Sosnové ulici, Liberečanům známý jako Wolkerák, který začal vznikat o pár let později v 60. letech a na kterém se Karel Hubáček rovněž jako spoluautor podílel.

foto: Liberecký kraj

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce