Kraj postaví nové křídlo libereckého gymnázia. Co se gymnázií týče, je nejhorší v republice

Zastupitelstvo Libereckého kraje dnes schválilo výstavbu nového křídla Gymnázia F. X. Šaldy za zhruba 300 milionů korun. Stalo se to až poté, co letošní příjímací řízení na střední školy odhalilo, v jak špatném stavu krajské všeobecné školství je.

Jak informoval na jaře Náš Liberec, vedení kraje během přijímacích zkoušek přistoupilo k podivnému kroku. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové za Liberecký kraj) vyzval dopisem ředitele středních škol, aby navýšili počty studentů ve třídách prvních ročníků středních škol v Libereckém kraji. Důvodem byl a je nástup populačně silných ročníků, narozených v letech 2007-2010, na střední školy.

Na jaře se tedy plně ukázalo, že krajské školství není řízeno dobře. Chyběla zejména místa na gymnáziích, za což se na vedení kraje snesla kritika od opozice i rodičů žáků a studentů. Kraj na tento stav zareagoval tím, že v Liberci rozšíří kapacity pro místní Gymnázium F. X. Šaldy.

„V současné době panuje zvýšená poptávka po všeobecném vzdělávání a současné kapacity škol, zejména v Liberci, nevyhovují. Tento projekt pomůže zmírnit převis poptávky,“ řekl k plánu kraje hejtman Martin Půta.

Náklady projektu se odhadují na 312.078.360 korun, přičemž čerpat hodlá kraj z Modernizačního fondu na podporu energetické účinnosti ve veřejných budovách a infrastruktuře. Předpokládaná výše spolufinancování ze strany kraje činí 202.963.710 korun.

„Zahrnuje spolufinancování způsobilých výdajů ve výši 188.443.710 korun a nezpůsobilé výdaje na úpravu hřiště, drobnou architekturu a náhradní výsadbu ve výši 14.520.000 korun,“ řekl Jiří Ulvr (STAN/Starostové za Liberecký kraj) , krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Na to, v jak špatném stavu všeobecné střední školství je, upozornili na jaře jako první liberečtí Zelení.

Členka libereckého Výboru pro vzdělávání za Zelené a zároveň učitelka a kariérová poradkyně na základní škole Radka Benešová k tomu říká: „Měli jsme žáky, kteří měli znalosti i schopnosti zvládnout gymnázium, ale museli vzít za vděk oborovou střední školou. Dokonce byli i tací, kteří si za svou jistotu zvolily tříletý obor, i když by jejich výsledky ještě loni stačily na obor s maturitou.“

Co se týče podílu míst na středních školách všeobecného zaměření (typicky gymnázií) oproti odborným středním školám a učilištím, Česká republika výrazně zaostává za západní Evropou. To dokládá např. i tento výrok ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala: „Je zde 34 procent žáků na gymnáziích a lyceích, tedy ve všeobecném vzdělávání, a 66 procent v odborném vzdělávání. Takový podíl všeobecného a odborného vzdělávání nikde v Evropě není, tam to mají přesně naopak.”

A Liberecký kraj je na tom navíc nejhůře z celé České republiky. „V počtu míst na gymnáziích jsme na chvostu, máme jich dokonce méně než v Ústeckém a Karlovarském kraji, a to už je co říct. Rozdíly oproti krajům, které se aktivně rozhodly v minulých letech pro navýšení kvality středoškolského vzdělávání, především Jihomoravský či Zlínský, jsou propastné. Výrazně tím zhoršujeme šance našich dětí na lepší uplatnění v životě. Ukazuje se, že Liberecký kraj pod vedením Starostů vůbec nedokázal zareagovat ani na demografii, ani na odborné studie dokládající význam všeobecného středního vzdělávání pro budoucí rozvoj,“ komentuje současný stav Jaromír Baxa, liberecký zastupitel a vysokoškolský pedagog.


Nyní ohlášená stavba nového pavilonu gymnázia tak podle Zelených přichází pozdě. Nejsilnější populační ročník deváťáků dělal přijímačky na střední školy již nyní, další silné ročníky budou následovat až do roku 2030. Kraj deklaruje otevření nového pavilonu již na školní rok 2025/2026, zda se to ovšem takto rychle včetně projektování a výběru stavebního dodavatele podaří, je, podle Zelených, hodně nejisté.

Hejtman se na dnešním zasedání zastupitelstva této kritice bránil. „Pokud jsme kritizováni, že jsme tak měli učinit dříve, tak ano, mohli. Ale rád bych připomněl, že ve volebním období 2012-2016 byla radní pro školství za Stranu zelených, a ani tehdy žádná iniciativa nepřišla,“ řekl dnes na svou obranu během jednání zastupitelstva hejtman Martin Půta.

Jenomže to je pravda sotva z půlky. Radní pro školství mezi lety 2012-2016 byla skutečně Alena Losová, členka Zelených, zvolená na kandidátce tehdejší Změny pro Liberecký kraj. Jenomže Losová ze Zelených odešla v roce 2014 pro neshody se Zelenými, když si po obvinění hejtmana Martina Půty z korupce vybrala pokračování v placené funkci a loajalitu k hejtmanovi, což Změna pro Liberecký kraj odmítla.

Zelení tak měli, za posledních 12 let, svého radního pro školství dva roky, kdežto Starostové pro Liberecký kraj 8 let, plus další dva roky loajální nestraničku právě v osobě Aleny Losové.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový