Liberec bude dotovat krajskou zoo pětadvaceti miliony

Když v minulosti město žádalo Liberecký kraj o finanční pomoc pro, tehdy svou, zoo, nechtělo o tom vedení kraje ani slyšet. Dnes naopak Liberec poslušně kraji posílá každý rok 25 milionů na provoz zoo, kterou mu bezúplatně odevzdal před dvěma lety.

Na základě článku II. odstavce 1. Memoranda o vzájemném financování a dotační podpoře příspěvkových organizací, uzavřeného dne 12. 5. 2021 mezi statutárním městem Liberec a Libereckým krajem, radní města souhlasili s poskytnutím dotací v celkové výši 25 000 000 Kč Zoo Liberec, příspěvkové organizaci, na realizaci projektu „Rozvoj areálu Zoo“.

Shodla se na tom Rada města ve složení STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Návrh bude muset ještě projednat Zastupitelstvo města Liberce na svém listopadovém jednání ve čtvrtek 30. listopadu.

Investiční dotace ve výši 18 900 000 Kč a neinvestiční dotace ve výši 6 100 000 Kč budou hrazeny z rozpočtu odboru kultury, školství a cestovního ruchu, oddělení školství. Doba realizace projektu by měla být v letech 2023 až 2028.

„Jak jsme se zavázali v memorandu s Libereckým krajem, město Liberec se přímo podílí na rozvoji ZOO Liberec každoroční částkou 25 miliónů za rok na konkrétní investiční akce. Je to výraz zodpovědnosti za organizaci, která každoročně přiláká 400 tisíc návštěvníků, z toho 80 procent mimolibereckých, kteří v našem městě utrácejí své peníze,“ říká Ivan Langr, náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch za STAN/Starosty pro Liberecký kraj.

Jenomže vyjednané podmínky mezi krajem již dva roky kritizuje například liberecké opozice, ale na krajské úrovni se libereckých zájmů zastala například i starostka České Lípy a zastupitelka za ANO Jitka Volfová.

Liberecká opozice přímo mluví o tom, že podmínky směny jsou pro Liberec nejhorší možné. Opozice upozorňuje, že město kraji odevzdalo obrovský majetek, a to za velice nestandardních podmínek.

Například si tak ale i svázalo ruce v otázce rozvoje zoo, ale i celých Lidových sadů, jejichž je zoologická zahrada zásadní součástí. Dnes se v případě rozvoje této lokality Liberec dostal do role pouhého účastníka řízení, který může proti plánům kraje vznášet omezené výtky.

Zásadně nevýhodná pro město je, dle opozice, i stránka finanční. Upozorňuje například, že minulé liberecké vlády žádaly opakovaně Liberecký kraj o příspěvek na provoz botanické zahrady a zoo. Ačkoliv se jednalo o částku zhruba 5-10 milionů korun ročně, kraj pod vedením hejtmana Martina Půty (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) opakovaně odmítal a byl hluchý i k argumentům, které dnes sám uvádí. Tedy, že zoo a botanická mají nadregionální význam.

Situace se zásadně změnila po politické výměně na liberecké radnici v roce 2018, kdy volby vyhráli Půtovi Starostové. Ti sice o tom, že se Liberec vzdá zoo a botanické, ve svém volebním programu neměli ani slovo, o to více a rychleji ale přistoupili na požadavky kraje.

Ten si nadiktoval, že chce zoo a botanickou do svého vlastnictví, přičemž je financován ze stejných státních daňových příjmů jako město Liberec. A co víc: Liberec se zavázal, jak je zmíněno výše, k tomu, že bude nadále na zoo přispívat. A to dokonce částkou daleko větší, než chtěl původně po Libereckém kraji. Liberec bude dávat celých 25 milionů korun ročně, jak schválila na svém aktuálním jednání i Rada města Liberce.

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.