nášLiberec

Search

Tendr na bazén se opět protahuje. Opozice kritizuje odpovědného náměstka z ODS

Podezřelé okolnosti kolem výběrového řízení na výstavbu libereckého plaveckého bazénu za 1,3 miliardy trvají. A zesilují. Ačkoliv měl tendr skončit na začátku letošního října, město jeho konec kvůli nejasnostem v zadávací dokumentaci opět prodloužilo. Tentokrát do února příštího roku.

Novým rozhodnutím Rady města mohou podávat své nabídky na rekonstrukci bazénu až do února 2024. Koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů vypsala soutěž letos v červenci i přes kontroverze, které rozhodnutí na vypsání obří zakázky provázelo. Ty se týkaly například nezvykle vysoké ceny, kterou má přestavba, ale de facto výstavba nového bazénu, stát.

Od začátku chodí na radnici obrovské množství dotazů od firem na zadávací dokumentaci, kterou od začátku tvrdě kritizuje opozice. Námitky firem i opozice původně radní odpovědný za miliardovou zakázku, Petr Židek z ODS, odmítal, postupně ale začíná ve svých postojích couvat.

Je tomu i nyní u otázky bazénového technologa, na kterou ale například opozice upozorňuje již od léta. „Abychom vyšli vstříc námitce a zabránili tak podání k ÚOHSu, tak jsme drobným způsobem doupravili zadávací dokumentaci,“ řekl ČTK náměstek primátora pro sport Petr Židek.

„Ze zadávací dokumentace vypadlo, že bazénový technolog musí být autorizovaný inženýr. To znamená může jít o standardního technologa, který má ale zkušenosti, které tam byly požadované,“ uvedl náměstek. Podle něj zmírnili také podmínky pro zajištění pozic tří techniků pro různé technologie. „Pokud někdo nebude mít tyto tři pozice jednotlivě, může je dodat jedním člověkem, který splňuje všechny požadavky těch tří pozic,“ dodal Židek. 

Opoziční zastupitel Jindřich Felcman ze Zelených/Liberce otevřeného lidem ale upozorňuje, že zrovna na tento moment v zadávací dokumentaci upozorňuje dlouhodobě. „Už v září jsem upozorňoval v komisi pro veřejné zakázky, že jsou zde velice závažné pochybnosti ohledně toho, jak byly kvalifikační požadavky nastaveny. Ze strany náměstka Židka (ODS) jsem byl odbýván. Na konci září jsem se svými podněty vystoupil i na jednání zastupitelstva. Následně, až v říjnu, konečně zareagovala Rada města a zadávací podmínky upravila,“ vysvětluje Jindřich Felcman.

Zelení opoziční zastupitelé od začátku tvrdí, že výběrové řízení je připravováno značně netransparentně a jednotlivé podmínky a kritéria budí pochybnosti. Není, podle nich, například jasné, na základě čeho se do zadávací dokumentace vůbec dostala.

„Celé toto zdržení má jedinou příčinu. Zadávací dokumentace na opravu bazénu byla náměstkem Židkem připravována naprosto netransparentně. Za celou dobu jsem od něj nedostal jasnou odpověď, kdo konkrétně velmi specifické kvalifikační požadavky formuloval, zda byly použity jako vzor nějaké jiné zadávací dokumentace, zda byl proveden průzkum trhu, ve kterém se možnosti stavebních firem ověřili. Nyní už zjevně došla trpělivost i Židkovým kolegům z Rady města. Námitky, které od srpna Židek zamítal, jsou tak nyní akceptovány,“ dodává Felcman.

Kritický přístup k historicky nejdražší stavební zakázce, jakou Liberec kdy vypsal, ale nemá jen opozice. Náš Liberec již v minulosti upozornil, že problém se zadávací dokumentací mají i samotní uchazeči z řad stavebních firem.

Nejvíce byly uplatňovány námitky vůči požadavkům na osoby odpovídající za bazénovou technologii, a to hned 5 námitek uplatněných mezi 23. srpnem a 17. říjnem. Servítky si nebral např. podatel dotazu č. 10, když požadavky hodnotil takto:

„Zadavatelem uvedená kombinace požadavků na technologa a zároveň dodavatele tobogánů (navíc tolik specifické, jako je realizace tobogánu s nástupem a dojezdem uvnitř bazénové haly a částí tobogánu vně budovy) je absurdní a diskriminační, kterou plní pouze omezený počet dodavatelů (ne-li jediný).“

Koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů, která v Liberci vládne, si letos odsouhlasila, že zakázka na bazén se může vyšplhat až na 1 299 800 000 korun. Přitom několik měsíců předtím si, de facto identické složení vedení města, nechalo zpracovat studii, která říká, že je možné bazén opravit za 140 milionů korun.


Subscribe
Upozornit na
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj