Muzeum skla a bižuterie slaví 120 let

Sto dvacet let od svého založení slaví letos Muzeum skla a bižuerie v Jablonci nad Nisou. Tato instituce spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla. K výročí muzeum připravilo nové výstavní projekty, hudební vystoupení, komentované prohlídky, výtvarné dílny, zábavné i odborné programy.

„Slavit se bude celý rok,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

V plánu je například dubnové odhalení dalšího uměleckého díla v muzejním parku, a to figurální plastiky sklářské výtvarnice Gizely Šabókové. V květnu by se měl v rámci muzejní noci představit takzvaný murál, tedy originální výtvarné ztvárnění takzvaného Pelantova schodiště, betonové přístavby muzea ze 60. let. „V listopadu vyhlášená veřejná soutěž oslovila devět účastníků, o provedení rozhodne odborná komise do konce ledna,“ sdělil hlavní kurátor muzea Petr Nový.

Na červen je v plánu dětský den v muzeu, kdy budou zpřístupněny nové, originální dětské hrací prvky v muzejním parku, pokřtěn maskot a dětský tištěný průvodce muzeem. Výtvarně jej přislíbil zpracovat kreslíř Petr Urban, který už je autorem i dříve zpracovaného průvodce expozicemi na Kristiánově. „To vše je součástí naší dlouhodobé strategie většího využívání parku a celého muzea rodinami s dětmi. Akci doprovodí celodenní zábavný program, dodala muzejní edukátorka Dana Křivánková.

Na druhou polovinu roku se chystají dvě veřejné akce spojené s kulturním programem, a to v rámci tradiční akce Křehká krása a vloni zrozené Jablonecké Perle. V říjnu dojde v rámci Dne evropského dědictví k odhalení pamětní desky zakladatele muzea K. R. Fischera, oslavy ukončí tradiční vánoční tvoření, letos obohacené o překvapení.

Muzeum ale ještě před začátkem oslav svých narozenin dostalo několik dárků. V prosinci slavila úspěšný zápis ruční výroba skla na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, ke konci roku dosáhlo vysněné mety 50 tisíc návštěvníků za rok. V soutěži o cenu Evropské muzeum roku 2024 (EMYA) se dostalo do užšího výběru a v květnu se utká s dalšími vybranými institucemi o vítězství. „Pro nás je velkým úspěchem už samotný postup mezi nominované. Dosud se to povedlo jen několika českým muzeím. Společné setkání s ostatními a prezentace nám navíc dá možnosti rozšíření kontaktů k navázání mezinárodní spolupráce,“ doplnila Valečková.

Už dnes má ale muzeum díky svému dobrému jménu a zahraničním kontaktům v plánu velké zahraniční výstavní projekty. V roce 2024 uspořádá výstavy u partnerů ve Španělsku, Polsku a na Slovensku, ve spolupráci s Českými centry budou dále obíhat svět dvě výstavy – Christmas Treasure (Vánoční poklad) věnovaná současným vánočním ozdobám, a Czech IN, tedy inovace, které české sklářství dalo světu.

„Uspěli jsme rovněž s oběma podanými projekty v grantovém řízení v rámci Národního plánu obnovy, podprogramu Mobilita. Otevřeme tedy českým sklářským umělcům a designérům nové možnosti k navázání kontaktů s jejich partnery z dalších zemí Evropy,“ sdělil Petr Nový. Těm zahraničním zase muzeum umožní seznámit se s celou strukturou sklářství v Česku, která je v celosvětovém měřítku zcela výjimečná.

Jeden dárek k narozeninám by si však ředitelka muzea ještě přála. „Již více než půlstoletí máme celostátní působnost v oblasti bižuterie a skla, od roku 2003 jsme státní institucí. Moc bychom si tedy přáli, aby naše postavení bylo vyjádřeno už v názvu muzea.“

Kompletní a vždy aktuální program oslav 120. výročí Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je k vidění prostřednictvím QR kódu na jeho webu http://www.msb-jablonec.cz.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká náměstkyně Šárka Prachařová (ANO) připravila obří zakázku na energetická opatření dvanácti městských budov za půl miliardy. Opozice zjistila, že je dvakrát předražená. I
Statutární město Jablonec nad Nisou si koupilo vlastní akci Jablonecká Perle od společnosti SUNDISK s.r.o. za 350 000 korun. Jedním z jednatelů společnosti je
Projekt Společně pro biodiverzitu bude liberecký spolek Čmelák realizovat spolu s německým partnerem Naturschutzzentrum Erzgebirge GmbH, který působí v Krušných horách. Cílem projektu je
Připravili jsme pokračování projektu na výsadbu 60 tisíc sazenic pro zvýšení druhové i věkové rozmanitosti místních lesů. Ty budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější