Před deseti lety se otevřela galerie v lázních, jejíž rekonstrukce hýbala zdejší politikou

Letos uplyne deset let od otevření Galerie Lázně v Liberci. Povedenou rekonstrukci původních libereckých lázní, kterým hrozilo, že je na dobro zničí neviditelná ruka trhu, procházely kontroverzní okolnosti, které otřásaly politikou pod Ještědem.

Původní městské lázně byly na dnešní Masarykově třídě vystaveny v letech 1900 až 1902. Jako lázně přečkaly téměř sto let, až do polistopadové éry, kdy se dostaly do soukromých rukou. Často střídaly majitele, sloužily různým účelům a citelně chátraly.

Město Liberec se majitelem lázní stalo v roce 2005, kdy je koupilo z konkursní podstaty za 9 000 000 korun a započalo se záchrannými pracemi. Roku 2009 byla uzavřena dohoda mezi městem, Libereckým krajem a Oblastní galerií Liberec o budoucím využití lázní pro galerijní účely.

Zakázka na revitalizaci městských lázní na galerijní objekt byla ale problémem od začátku. Byla i důvodem (spolu s rekonstrukcí městského bazénu), proč byl odvolán někdejší primátor Jan Korytář, který odmítl smlouvy s vítězi výběrového řízení podepsat a požadoval nová výběrová řízení. Zakázku vyhrála společnost Chládek a Tintěra za 400 milionů, 80 procent této částky tvořily dotace z Evropské unie.

Technickým dozorem investora byla pověřena společnost Investing CZ bývalého libereckého politika se silnými vazbami na zdejší stavební firmy, Josefa Nadrchala.

Tehdy (jaro 2011) Korytář a náměstek Jaromír Baxa podali dokonce trestní oznámení, které se opíralo o tři právní nálezy (jeden z nich od Transparency International), které veřejnou zakázku popisovaly jako účelově zmanipulovanou. Již tehdy se ukázalo, nakolik se na přípravě výběrového řízení na lázně i bazén podílí celá síť svázaná se společností Syner.

Tato firma později také bazén stavěla a jak ukázalo naše sdružení, pracovala na lázních jako subdodavatel, aniž by o tem tendejší vedení města vědělo. Že bylo zadání veřejné zakázky špatné, později potvrdilo i Ministerstvo financí – zadavatel dle ministerstva diskriminoval například tuzemské i další dodavatele, kteří mají reference na zahraniční stavby obdobné památkové hodnoty. Mohlo tak dojít k ovlivnění výběru dodavatele. Proto musí Liberec vrátit 7 192 948,40 Kč ze schválené dotace. Již jednou, kvůli pochybením, stála stavba Liberec o deset milionů více. Policie ale toto trestní oznámení odložila.

Na lázně byly vypracované rovněž tři znalecké posudky. První dva shodně tvrdily, že jsou lázně účelově předražené v řádu desítek milionů korun. I třetí posudek od ÚRS konstatoval, že ceny na lázních jsou maximálně možné, tedy nikoliv tržní, ač se s ním liberečtí politici snažili dokázat údajnou férovost realizace stavby i zakázky.

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní