V soutěži na bazén se utká šest nabídek, všechny jsou pod miliardu

Nabídky, které přišly do soutěže na rekonstrukci libereckého bazénu, jsou nižší, než předpokládala původní částka 1,07 miliardy korun bez DPH. Částky od šesti firem se pohybují v rozmezí zhruba 750 až 950 milionů. I tak se bude jednat o nejdražší stavbu bazénu v české historii.

„Do výběrového řízení na kompletní rekonstrukci městského plaveckého bazénu přišlo 6 nabídek, přičemž ta nejnižší je pod 750 milionů,“ říká náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek z ODS, který má soutěž na starosti.

Situaci komentovali i další politici, a to jak z vládnoucí koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů, tak opozice, která nákladnou rekonstrukci dlouhodobě kritizuje a neúspěšně prosazovala, aby město šlo cestou postupných úprav, které by podle znaleckého posudky z ČVÚT vyšly na zhruba 140 milionů korun

„Hned 3 z 6 nabídek se dostaly pod 800 milionů korun. Skvělou zprávou je i to, že téměř polovinu z této částky by tak mohly pokrýt tři dotace. Z Národní sportovní agentury, od Libereckého kraje a ze Státního fondu životního prostředí,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Paradoxně ještě v roce 2020 primátor Zámečník hovořil o tom, že opravu bazénu bude stát mezi 30-400 miliony korun. To ostatně sliboval voličům, že bazén opraví za 300-400 milionů. Během tří let se před primátorův slib připsala jednička, když se náklady navýšily o miliardu, když se cena vyšplhala na 1,3 miliardy s DPH.

Nadšení koaličních politiků, kteří miliardovou zakázku hodnotí jako úspěch, krotí opozice. Argumentuje faktem, že jimi zvolená cesta pořád znamená, že Liberec zaplatí za vůbec nejdražší stavbu svého druhu v historii celé země.

„Mohlo to být horší, to je pravda, ale pořád je to asi tak o 300 mil víc, než za kolik se v Česku bazény staví a rekonstruují jinde. Tak hodně štěstí v hodnotící komisi, no a samozřejmě, pokud se dojde k realizaci, tak aby to moc nevyskočilo,“ uvedl na oznámení zastupitele za Zelené/Liberec otevřený lidem Jaromír Baxa.

Firmy mohly podávat své nabídky do včerejška, nyní bude na hodnotící komisi, aby vybrala vítěze a její výběr schválil vrcholný politický orgán obce, tedy liberecké zastupitelstvo.

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.