Budova radnice získá nové schodiště. Za téměř tři a půl milionu a po pěti letech

Tempo obnovy a kvalita správy městského majetku je v některých případech v Liberci překvapivé. Liberec v roce 2019 oznámil výměnu historického schodiště a možná se ho dočká již letos. Bude to stát více jak tři miliony korun.

„V posledních dvou letech proběhlo několik výběrových řízení na zhotovitele, ale nikdy nakonec nedošlo k podpisu smlouvy, protože se jedná o náročnou kamenickou práci,“ uvedl k problému náměstek primátora Petr Židek z ODS, který má vedle sportu na starosti i městský majetek.

„Naposledy jsme oslovili osm uchazečů a přihlásil se jeden. Stavba by měla začít po konání libereckého jarmarku v červnu, trvat by měla zhruba 4 měsíce a stát bude něco přes tři miliony korun. Po tu dobu bude hlavních uzavřen, stavba bude oplocena a do radnice se bude chodit vchodem bočním,“ dodal náměstek Židek.

Přesná částka na včerejší tiskové konferenci nepadla, ale počítá se s podobnou, jaká se uváděla v minulosti. Přesně před rokem například naší redakci mluvčí radnice sdělil, že město počítá s částkou 3,3 milionu korun.

Náš Liberec v roce 2019 jako první médium upozornil na situaci kolem „bílého schodu na černo“ s citátem Václava Havla, který v rozporu se zákony umístilo vedení města do schodiště historické radnice v Liberci. Tehdy se tak stalo v souvislosti s kulatým výročím listopadové revoluce a v rámci jejich oslav. 

Byla to tehdy velká sláva. V neděli 17. listopadu 2019 se před libereckou radnicí sešlo zhruba 30 lidí, aby si připomněli třicáté výročí sametové revoluce. Vedení města odhalilo zlatým obalem zakrytý schod liberecké radnice, na kterém byl vytesán citát bývalého prezidenta Václava Havla „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí.“ a Havlův typický podpis se srdíčkem.

Jenomže to bylo v rozporu s památkovým zákonem. Liberecká radnice je totiž kulturní památkou a ta podléhá zákonné ochraně. A nový bílý schod ze zcela jiného kamene, jiné barvy, úpravy i výšky působil jako „pěst na oko“ i pro laika. Vedení Národního památkového ústavu v Liberci tehdy kontaktovalo radnici a ta přislíbila, že situaci rychle vyřeší. Po pěti letech se dosud ale nezměnilo nic.

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.