Nové tůně vznikají i díky Norským fondům

Projekt „Nové mokřady a tůně jako místa pro biodiverzitu v Libereckém kraji 2021 – 2024“, podporovaný Finančním mechanismem Norska 2014 – 2021 v rámci Výzvy RONDANE a realizovaný libereckým Institutem pro udržitelný rozvoj o. p. s. (IPUR), se blíží úspěšnému závěru.

Jeho klíčovým výstupem je 77 nových tůní na území Libereckého kraje, nejvíce jich krajinu zpestří v okolí Jablonného v Podještědí a u Nového Boru. Nové lokality zlepší podmínky pro život více než 20 chráněných druhů rostlin a živočichů.

Práce v Jablonném v Podještědí a České Vsi již byly dokončeny. Aktuálně vzniká soustava 27 tůní u Nového Boru, v lokalitě známé jako Novoborská Amazonie. Během května přibydou ještě tůně v Dolním Vítkově a v Pertolticích.


Dagmar Najmanová dodává: „Získání všech povolení a vyjádření je často během na dlouhou trať, proto jsem ráda, že po 8 letech příprav konečně letos vzniknou nové tůně i u Nového Boru. Lokalitu jsme v minulých letech opakovaně uklidili od odpadků, podařilo se zredukovat porosty invazivní křídlatky, a v těchto dnech zde již začaly svou práci bagry a další technika. Následně plánujeme lokalitu ve spolupráci s městem ještě citlivě zpřístupnit i pro veřejnost.“


Součástí projektu byla i příprava nových lokalit, již v příštím roce by tak měla vzniknout např. soustava tůní v lokalitě Nad Zámečkem u Lomnice nad Popelkou.


Jan Korytář zároveň upozorňuje na překážky, kterým musejí realizátoři podobných projektů čelit: „Nové mokřadní areály vznikly zejména díky podpoře Norských fondů. Příprava větších revitalizačních projektů a žádostí o dotace je časově i finančně náročná, peníze jsou většinou proplácené až ex-post, což je u větších projektů zásadní překážkou. Jsem rád, že se nám podařilo v minulém roce prosadit alespoň zjednodušení podmínek v dotačním programu Libereckého kraje na podporu retence vody v krajině, kde již není třeba u žádostí o dotace mít uzavřené nájemní či pachtovní smlouvy, ale stačí pouze souhlasy majitelů pozemků, což podstatně zjednodušuje přípravu právě větších projektů.“


IPUR se snaží přiblížit veřejnosti význam mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí. Proto připravil výstavu, kterou mohli občané v loňském roce zhlédnout v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě.

Momentálně je výstava k dispozici v liberecké botanické zahradě. Na 12 panelech návštěvníci získají informace o důležitosti mokřadů pro živočichy a rostliny, o procesu přípravy revitalizačních projektů a dalších přínosech mokřadů. Autoři výstavy předpokládají, že mnozí návštěvníci uvidí některé rostliny či živočichy poprvé právě na výstavních panelech, neboť se v přírodě vyskytují již jen vzácně.

Tisková zpráva IPUR

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou
Hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu zastupuje jeden z nejznámějších advokátů České republiky Tomáš Gřivna. Hejtman si ale jeho služby neplatí ze svých zdrojů. Téměř
Město prezentuje současnou rekonstrukci bazénu, kterou měl dle policie řídit majitel SYNER Group, jako navázání a poctu libereckému architektu Pavlu Švancerovi, který je autorem
Nákladná rekonstrukce zhruba 300 metrů Sokolské ulice je u konce. Přibyly systémy vsakování dešťové vody, ale i cyklopruhy a zejména ostrůvky se zelení, které