Na třinácti hektarech za současnou zoo, směrem k Lesnímu koupališti, by měl vzniknout velkolepě, až megalomansky pojatý projekt Údolí divočiny. Projekt diskutovaný od roku 2018 by měl vyjít veřejnou kasu na částku v řádech stovek milionů korun. Kdy se s ním ale má začít, není jisté.
„Jsem ráda, že jsme se posunuli o výrazný kus dopředu a můžeme odprezentovat tři finální návrhy ze soutěžního dialogu na novou podobu Údolí ohrožené divočiny. Zoologickou zahradu jsme převzali s tím, že zajistíme její obnovu a rozvoj. Projektujeme a obnovujeme původní areál včetně Lidových sadů a stejně tak pracujeme na řešení rozvojové plochy nad zahradou. Právě architektonicko-krajinářská soutěž je zásadním krokem pro rozhodnutí o její podobě,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Kdy by měl být záměr realizovaný nezaznělo, a tak není jisté, zda se dlouhé roky vejnost nedočká pouze líbivých obrázků, jako je tomu například u rekonstrukce parku u muzea, který současné vedení kraje nechalo zchátrat a jehož rekultivaci slibuje Liberečanům od roku 2018.
Z celkem pěti uchazečů na zamýšlené Údolí divočiny vybrala odborná komise složená ze tří nezávislých odborníků navržených českou komorou architektů a dvou zástupců Libereckého kraje a statutárního města Liberec tři soutěžící, jejichž plán budoucího rozvoje zoo včetně návrhu expozice tygra ussurijského nejvíce odpovídal původnímu zadání.
„Všechny tři architektonické týmy pochopily naši vizi přírodního areálu s prostornými expozicemi nabízejícími trochu jiný zážitek návštěvníkům, především ale co nejpřirozenější podmínky pro chované ohrožené druhy volně žijících zvířat. Zároveň je každý z návrhů svým způsobem originální,“ doplnil ředitel zoo Liberec David Nejedlo (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).
Pořadí soutěže:
místo: kolektiv zpracovatelů AND, spol. s r. o. a K2N LANDSCAPE s.r.o.
místo: kolektiv zpracovatelů REHWALDT LANDSCAPE ARCHITECTS a ABM ARCHITEKTI
místo kolektiv zpracovatelů Masák & Partner, s.r.o. a Ateliér Krejčiříkovi
Všechny tři návrhy jsou k vidění na stránkách Libereckého kraje ZDE
Dnes již kompletně zdevastovaný areál někdejšího amfiteátru, který byl vybudovaný po válce a sloužil široké veřejnosti do devadesátých let, se předminulé volební období snažila část vedení města pod Janem Korytářem zachránit a znovu zde vybudovat prostor odpovídající původnímu záměru kulturního vyžití. Zejména pak letní kino, které v Liberci chybí.
Začalo se s obnovou amfiteátru, nicméně politická reprezentace pod Starosty pro Liberecký kraj, která nastoupila v roce 2018 od záměru ustoupila a areál znovu začal propadat zkáze. Dnes, po sedmi letech, je na stole první představení dalšího možného využití prostoru.