Problematická a neuvěřitelně dlouhá rekonstrukce pár desítek metrů ulic V Úvoze a Voroněžská, o které již informoval Náš Liberec, byla dražší o nemalé peníze. Stála o téměř pět a půl milionů korun víc než se zamýšlelo. Důvodem jsou nové prvky prosazené architekty, se některými z nich ale mají problém i památkáři.
Náš Liberec před měsícem upozornil na to, že se rekonstrukce obou ulic, což je ve skutečnosti kratičký úsek měřící několik desítek metrů, extrémně protáhla. Začala na začátku června a obě ulice měly být průjezdné již v půlce července. Pak se termín dokončení stavby stanovil na konec října.
Nakonec se ale práce protáhly až do samého konce prosince 2024 a stále není hotovo. Ulice sice průjezdné jsou, nicméně se dále pracuje na jejich okolí. Naší redakci se ozvali lidé, kteří mají co činit společného se samotnou stavbou, aby vysvětlili, proč se tak protáhla. A rovnou také sdělili, o kolik je stavba dražší (redakce jejich jméno zná, ale na vlastní přání je neuvádí).
„Důvodem zdržení stavby byly nové prvky dlažby, chodníků a obrubníků, se kterými přišel pan Janďourek (náměstek primátora pro architekturu, dopravní stavby a veřejný prostor za STAN/Starosty pro Liberecký kraj -pozn.red.),“ uvedl pro naši redakci zdroj spojený se stavbou. „Jenomže tyto prvky nebyly hotové a muselo se čekat na jejich dodání, proto se stavba tak protáhla, celé to navíc stálo o pět milionů víc, než se původně počítalo“ dodal pracovník, který si nepřeje být jmenován.
Naše redakce se obrátila s dotazem i na vedení města, a to zejména, zda se kvůli nový prvkům i oněch pár metrů v ulici V Úvoze a v části Voroněžské skutečně realizace díla prodražila o tak vysokou částku. Zástupci města ovšem odpověděli poněkud vyhýbavě.
„U rekonstrukce obou vámi zmiňovaných ulic město postupovalo zcela standardním způsobem. To znamená, že dodrželo zásady a manuál, které jasně stanovují, jaké materiály se v této památkové zóně používají, čemuž odpovídala také cena,“ uvedl na dotaz mluvčí libereckého magistrátu Tomáš Tesař.
Jenomže materiály, které získal Náš Liberec mluví jasnější řečí. Rozdíl mezi původně odsouhlasenou částkou a cifrou finální, v níž jsou započteny požadavky náměstka Jiřího Janďourka představují rozdíl 4 467 000 Kč bez DPH, což činí konečných 5 405 070 Kč.
V materiálu se uvádí, že jde o „rozpočet rozdílu mezi původní obnovou povrchů a nově požadovanými dlažbami a obrubami“ a také, že muselo být zpracováno nové „geodetické zaměření výškopisu a polohopisu, do kterého byla již přesně zakreslena úprava povrchů v požadovaných materiálech včetně vyvýšených příčných prahů a včetně výškových úprav před řeznictvím na rohu ulice 5. Května a V Úvoze. Dále byla i „provedena také oprava úprava povrchů v odbočení do ulice Vzdušná.“
V lokalitě po rekonstrukci vznikla zajímavá dlažební mozaika, která slučuje na maličkém prostoru několik druhů dlažby. Foto: prosinec 2024
Překvapivá, na tak malém prostoru, není jen cena, ale i provedení, kde je dnes výsledkem to, že na krátkém úseku je aktuálně de facto pět druhů dlažby, což i laickým okem působí zvláštně. Nejvíce asi „svítí“ nové obrubníky z, které vystřídaly ty historické z liberecké žuly, podobně jako ve Voroněžské nahradila drobnější dlažba tu původní. Důvodem bylo podle města snížení hluku.
„Z našeho pohledu změny povrch jsou odsouhlaseny našimi garanty, jsou pouze drobné připomínky k povrchové úpravě nových obrubníků. Dle naší informace jsou původní obrubníky deponovány a budou průběžně použity v místech, kde jednotlivé obrubníky chybí nebo jsou poškozeny,“ uvedl k aktuálnímu stavu rekonstrukce ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.