Lidé z Broumovské se bojí nového Korintu. Pro investora pracuje předseda městské Rady architektů

Na sídlišti Broumovská se chystá masivní přestavba bývalého OD Korint. Má vzniknout 26 metrů vysoký komerčně bytový komplex, který zastíní okolí a zatíží okolí dalším parkováním, které je již dnes v lokalitě problém. Za investora jedná předseda městské Rady architektů. Vedení města s tím problém nemá. Soukromý investor rovněž počítá s využitím městských pozemků.

Lidé na sídlišti Broumovská mají oprávněné obavy z budoucnosti. Vedle zdejší základní školy, kde zeje prázdnotou někdejší obchodní dům Korint, o který se jeho majitelé dlouhé roky řádně nestarají. Nyní má ale projít zásadní změnou.

Na střeše Korintu má vyrůst sedm pater vysoký dům se 132 byty. To děsí místní. Sídliště Broumovská bylo totiž navrženo a vybudováno tak, že vyšší panelové domy byly umístěny směrem dolů na svahu. Na horní plošině, kde sídlí ZŠ a zmíněný OD Korint jsou pak stavby záměrně nižší, aby nevytvářely hradbu stínu pro okolní byty.

A to se má nyní změnit. Zatímco dnes je objekt 13 metrů vysoký, investor počítá s dvojnásobnou výškou 26 metrů. Přitom zástupci místních upozorňují, že město Liberec si nenechalo zpracovat tzv. studii zastínění, která by objektivně posoudila dopad plánované výstavby na životy místních Liberečanů.

„Ne taková studie není. Investor si stínění „ověřil vlastním programem“, ale oficiální posudek chybí,“ píše se v prohlášení Místní komise Rochlice, která sdružuje zdejší obyvatele a která se ve věci angažuje. Další problém vidí místní například v parkování.

„V objektu má vzniknout 132 bytů a projekt aktuálně počítá s 202 parkovacími místy. Z toho je 145 v podzemí a 57 venkovních. Požadavky na parkování dle ÚP projekt tedy nejspíš nesplňuje, nebo jen těsně, což vyvolává obavy ohledně dopadu na parkování v okolí,“ uvedli pro Náš Liberec zástupci Místní komise Rochlice.

Nedávno, na konci února například svolala veřejné zasedání k budoucnosti Korintu, kam přišlo zhruba 80 lidí. Zúčastnili se jej i zástupci města, kteří zde měli údajně hájit zájem občanů. “ My tady budeme požadovat po investorovi zachování objektů občanské vybavenosti, jako je lékárna, obchody atd…,“ uvedl na setkání občanů náměstek pro architekturu a veřejný prostor Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

„Zároveň chceme, aby tou stavbou nedošlo k zatížení území nebo ke zhoršení parkovacích podmínek pro občany,“ řekl k situaci, které se místní lidé obávají Janďourek. „Dnes je to plně na investorovi, aby zde prezentoval ve spolupráci s architekty, stavbu, která by zde mohla být,“ dodal náměstek.

Obavy lidé se sídliště Broumovská naopak chápe opoziční zastupitel za Liberec otevřený lidem/Zelené Jindřich Felcman, který je profesí územní plánovač. „Obyvatelům Broumovské doporučuji, aby byli vůči prezentaci projektu ze strany investora obezřetní. Investor koupil dům takový, jaký tam je, na místě, na kterém je. Nemá nárok, aby tak zásadně a výrazně pozměnil tvář celého sídliště,“ uvedl Felcman.

Vedle náměstka Jiřího Janďourka se jednání účastnil i předseda Rady architektů Josef Smutný. Ten se ale překvapivě objevil ve dvojroli, protože vystupoval jako zástupce investora za ateliér Ilex design, který je autorem návrhu nové podoby Korintu.

Podle něj chce soukromý investor využít propojení s městskými pozemky. „My jsme se zaměřili především na propojení toho domu s veřejným prostorem, přestože to jsou městské pozemky,“ uvedl na prezentaci Smutný, který pro město Liberec na placené pozici předsedy Rady architektů pracuje od roku 2017 a již v minulosti čelil kritice z kontroverzního lobbingu pro developery a například si v Praze stěžoval i na místní památkáře.

Rada architektů vznikla v Liberci před osmi lety, kdy Starostové pro Liberecký kraj spolu s někdejší primátorem Tiborem Batthyánym bránili vzniku pozice hlavního městského architekta, kterou měli připravenou pro Jiřího Janďourka, který se jím po roce 2018 také stal na základě formálního výběrového řízení.

Rada architektů po vzniku hlavního architekta měla zaniknout, ale nestalo se tak. Jejím úkolem je paradoxně hlídat developery, ale dnes, jak ukazuje příklad jejího předsedy Josefa Smutného, pro ně už otevřeně pracuje.

Naše redakce se obrátila na vedení města, zda to nevnímá dvojjedinou roli Josefa Smutného za problém a například střed zájmů. „Nevnímá,“ odpověděl mluvčí libereckého magistrátu Tomáš Tesař. Josef Smutný na dotaz neodpověděl vůbec.

foto: Facebook

Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vítězná ulice, kde nedávno proběhla rekonstrukce kvůli kanalizaci a plynu, se bude znovu rozkopávat. Město ani ne dva měsíce po znovuotevření Vítězné přišlo s
Podnikání obchodníků s chudobou v Liberci přináší městu značné problémy, a to zejména ve výskytu lidí bez domova a asociálních jedinců v centru města,
Do budovy URANu pod vlakovým nádražím se tento týden budou stěhovat zpět úředníci. Skončila tak dlouholetá rekonstrukce, která přinesla na jedné straně kvalitní architektonickou
Liberecký kraj připravuje revitalizaci parku u Severočeského muzea, který nechal za posledních deset lez zpustnout. Liberečanům ji ovšem slibuje již od roku 2018 a