První máj 1890 v Liberci: 16 tisíc dělníků se přihlásilo o svá práva

Je tomu právě 135 let, kdy tehdejší Liberec zažil do té doby nevídanou politickou událost. V prostoru Lidových sadů se sešlo 16 tisíc dělnic a dělníků, aby oslavili svůj, tehdy mladinký svátek: Svátek práce, První máj. Požadovali zejména všeobecné volební právo, volební právo pro ženy nebo osmihodinovou pracovní dobu. Tedy věci, které máme dnes za samozřejmé. Ovšem jenom díky nim.

Boj za osmihodinovou pracovní dobu přivedl 1. a 3. května 1886 do generální stávky na 350 tisíc dělníků ve Spojených státech amerických. Policie spolu s pinkertony, které si najali podnikatelé, proti dělníkům nastoupila s neočekávanou brutalitou a několik jich zavraždila. Mezi zajatými protestujícími dělníky v Chicagu, kde byly demonstrace nejčastější, byli i Češi a Němci, kteří do USA přišli za prací. Nezřídka z našeho regionu, který postihla velká hospodářská krize ze 70. let 19. století více než citelně.

Tragickou dohrou květnových událostí z Chicaga byl politický proces s vůdci anarchistů o rok později. V zinscenovaném procesu, proti kterému protestovala celosvětová, nejen socialistická, veřejnost bylo nakonec odsouzeno a sedm vůdců anarchistického dělnického hnutí k smrti.

Na návrh francouzských socialistů na sjezdu Druhé internacionály v roce 1889, na kterém byli opět zastoupeni čeští delegáti, byl 1. květen, právě jako upomínka na chicagské události, přijat jako mezinárodní Svátek práce a lidí práce.

Svátek se v českých zemích slavil poprvé v roce 1890. V Praze se sešli lidé na Střeleckém ostrově, ale také v Liberci, kde do Lidových sadů dorazilo na oslavu svátku, branou jako jasný politický vzkaz celé společnosti, 16 tisíc lidí. Liberec byl tehdy jedním z center socialistického hnutí. Silné zastoupení zde měli anarchisté i rodící se sociální demokracie, která měla v Liberci dokonce mezi 1877 až 1881 své celorakouské sídlo.

Mezi hlavními požadavky liberecké prvomájové demonstrace 1890 bylo například všeobecné hlasovací právo, kterého se obyvatelé Českého království (s a ním celého Předlitavska) dočkali až v roce 1907. Připomeňme, že tehdejší Liberec (tedy původní město dnes ohraničené zhruba nádražím a ulicí 5. Května) měl cca 30 tisíc obyvatel, přičemž volební právo nemělo ani 3 500 lidí. Ženy, dělníci a chudší lidé volit nesměli na základě daňového cenzu.

Dalšími požadavky, které zazněly na prvního máje 1890 v Lidových sadech bylo důrazné odmítnutí dětské práce v továrnách (čímž byla známá zejména místní rodina textilních baronů Liebiegů), právo na spravedlivou mzdu nebo osmihodinovou pracovní dobu, které přinesla (stejně jako volební právo žen) až Československá republika v roce 1918.

Mezi řečníky byli průkopníci dělnického hnutí jako například místní politik a novinář Ferdinand Schwarz nebo jeho český spoluputovník z Liberce František Nechvíle. Příznačné pro tehdejší mladé socialistické hnutí bylo důrazné odmítání nacionalismu jak z české, tak německé strany a naopak prosazování proletářského internacionalismu a porozumění mezi národy.

První máj libereckých dělníků a socialistů v Lidových sadech z roku 1890 připomíná v dnešním parku kamenný památník s bronzovou deskou od Jiřího Gdovína.

foto: drobnepamatky.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstek pro architekturu a veřejný prostor Jiří Janďourek (oba STAN/Starostové pro LK) slibují Liberečanům veřejné WC od nástupu do
Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), pod jehož vedením města se, dle policie, obrovským způsobem rozrostla korupce, se snaží žalovat náš server
Za Kunratickou staví firma SYNER Group nové sídliště, které má mít kapacitu zhruba 700 bytů. Již dnes je v nabídce první stovka s cenami,
Zastupitelstva města Jablonce nad Nisou odmítlo vykoupit problematickou ubytovnu Neptun na tamní Liberecké ulici. Důvodem odmítnutí výkupu byla vysoká cena objektu, kterou za něj
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.