Starostové už zase nejsou Starostové. Pravidla o kumulaci funkcí se libereckých Starostů netýkají

Hnutí STAN, jehož sesterskou stranou jsou Starostové pro Liberecký kraj, na svém nedávném sjezdu představilo etický kodex, jehož součástí je požadavek, který vybízí politiky a političky z jeho kandidátek, aby nekumulovali funkce. S tím ovšem v Liberci zřejmě neuspějí.

Předvolební sněm STAN, za které do poslanecké sněmovny kandidují i Starostové pro Liberecký kraj (SLK) v čele s náměstkem hejtmana pro dopravu Janem Svitákem, přinesl i nová pravidla uvnitř hnutí. Celostátní výbor si schválil, že ti ze Starostů, kteří budou zvoleni do parlamentu, budou muset opustit své placené funkce ve svých domovských obcích a krajích.

Nově by si Starostové měli vybírat, zda budou například uvolněnými starosty či místostarosty nebo uvolněnými krajskými představiteli (jako například předsedy výborů nebo krajskými radními), uvolněnými starosty či místostarosty a nebo náměstky na ministerstvech, uvolněnými starosty a místostarosty nebo poslanci nebo senátory, v případě souběhu těchto funkcí by měli funkci na obci vykonávat jako neuvolnění, uvolněnými hejtmany nebo poslanci či senátory. Souběh placených funkcí by tak neměl být možný.

Na sjezdu sice za Liberecký kraj prezentovali své zástupce do parlamentních voleb i Starostové pro Liberecký kraj, ale například největší kumulátor politických placených funkcí v Libereckém kraji, senátor za Liberec a starosta Chrastavy Michael Canov ze senátorského klubu STAN, se nově schválenými pravidly řídit nehodlá. Argumentuje, že je členem SLK a nikoliv STAN.

Na sjezdu STAN z minulého týdne prezentovali hnutí i liberečtí zástupci a kandidáti. Ne všichni ze Starostů pro Liberecký kraj se ale hodlají nově přijatými pravidly řídit

„K vnitřním pravidlům politických stran či hnutí, jejichž nejsem členem, se nevyjadřuji,“ uvedl na dotaz senátor Michael Canov, který je senátorem již druhé volební období a dlouhé roky i úspěšným starostou Chrastavy u Liberce.

Náš Liberec již v minulosti přinesl informaci, že součet všech placených funkcí Michaela Canova v senátu, na kraji v Chrastavě vyjde na zhruba 2,5 milionu korun ročně (údaje z roku 2022, podrobněji zde). To ale není všechno. Za každého senátora dostává navíc jeho strana, v případě Michaela Canova STAN/Starostové pro LK, 900 000 Kč každý rok.

Vztah STAN a Starostů pro Liberecký kraj je poněkud zvláštní. Poslanci a senátoři zvolení v Libereckém kraji jsou nejenže členy poslaneckých a senátorských klubů STAN, ale SLK má i svého trvalého místopředsedu v rámci STAN. Aktuálně jsou členy předsednictva STAN Jan Farský i dnešní jednička na liberecké kandidátce STAN Jan Sviták. V minulosti byl místopředsedou STAN rovněž hejtman Martin Půta, který byl dokonce, do svého obvinění v korupční kauze, i předsedou celého hnutí STAN.

V Libereckém kraji působí i další politici zvolení do zákonodárného sboru, kteří si ponechali své funkce v domovských obcích. Například místostarosta podkrkonošských Semil David Pražák je poslancem za ANO. Nicméně Pražák vykonává svou funkci místostarosty jako neuvolněný, bez nároku na mzdu.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zatímco pomyslnou královnou loňské Ptačí hodinky se stala sýkora koňadra, lidé pozorovali i výrazně vzácnější opeřence. V Libereckém kraji v minulém ročníku hlásili i druhy, které
Převolební zákony v Libereckém kraji jsou skutečně železné. Na posledním předvolebním jednání zastupitelstva schválili politici Libereckého kraje nákup horského hotelu na Ještědu. Podobný slib
Náš Liberec v týdnu informoval o podmínkách, za jakých si město pronajímá od SYNER Group prostory pro úředníky v jejím sídle S Tower. Ačkoliv
Příležitost, jak shánět evropské peníze a opravovat a stavět z nich městské byty pro Liberečany, za posledních let trošku usnula. O nápravu se nyní