Jednání s Teplárnou povede za město náměstek Jan Korytář

Řešení problematiky vztahu města se společností Teplárna Liberec bude mít podle nového organizačního řádu magistrátu na starost náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář. Doposud byla tato společnost v gesci náměstka Tomáše Kysely.

Důvodem přesunu, který schválila rada města, je skutečnost, že náměstek Jan Korytář v roce 2016 tuto problematiku postupně převzal a aktuálně vede s Teplárnou za město Liberec příslušná jednání. Řídí také odbor ekonomiky, který bude příslušnou agendu zajišťovat.

Jan Korytář k tomu dodává: „Jednání s Teplárnou vstupují nyní do klíčové fáze. Druhý akcionář, firma MVV, se bohužel ale stále dostatečně nezorientovala v nové situaci. Doba, kdy zástupci města v představenstvu schvalovali vše, co jim vedení teplárny předložilo, totiž skončila. A s tím i doba, kdy si druhý akcionář, firma MVV, v Liberci realizoval nadstandardní zisky z provozu Teplárny a Termiza.“

Město je nadále připraveno spolupracovat na projektu Green net, ale jen pokud to bude pro Liberec a jeho obyvatele výhodné, tedy ne za jakýchkoliv podmínek. Hlavním přínosem Green netu má být výměna starých parovodů za nové horkovody a tím i snížení enormních ztrát tepla na jeho přenosu z teplárny ke spotřebitelům.

Město nyní na valné hromadě, která proběhne 14. 11., oficiálně požádá o detailní informace o smlouvách mezi teplárnou a společnostmi ze skupiny MVV, neboť zde existuje podezření, že ceny, které jsou teplárně za různé služby účtované, nejsou adekvátní.

Jan Korytář k tomu říká: „Nechci se příliš vracet do minulosti, ale kritika opozičních SLK za to, jak jednáme s Teplárnou, není vůbec na místě. Díky našemu postupu poprvé za dlouhou dobu klesla cena za teplo a ještě klesat bude.  Zástupce SLK přitom seděl v letech 2010 – 2014  v dozorčí radě teplárny a v té době byl teplárenský byznys plně v rukou MVV a bez potřebné kontroly města, včetně cenové politiky, na kterou město nemělo žádný vliv.“ V minulých letech byly v orgánech Teplárny za město zejména představitelé ODS, ČSSD a SLK.

Teplárna aktuálně hrozí městu žalobou za nevložení majetku města do této společnosti na základě předchozí dohody.  „Na soudní spor jsme připraveni, pokud ho teplárna vyvolá. Obavu z něj nemáme. Bude to ale nevratný krok, který zásadně poškodí důvěru města v budoucnost projektu Green net, a proto musíme být připraveni i na jiná řešení. Osobně se domnívám, že řešení sporů mezi akcionáři soudní cestou by zároveň znamenalo i konec tohoto společného projektu a město by nadále za účelem snížení ceny tepla v Liberci postupovalo vlastní cestou,“ doplnil Jan Korytář.

Odebírat
Upozornit na
guest
99 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Návrat původních dřevin do lesů na Ještědském hřebeni podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Organizace Čmelák může díky tomu postupně přeměňovat smrkové monokultury na Nový prales
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní