Muzeum získá Hubáčkův dům v Lidových sadech

Liberecký kraj chce koupit dům slavného architekta Karla Hubáčka v Lidových sadech. Ten jej postavil v době, kdy bylo bydlení celospolečenskou otázkou a dům měl demonstrovat, že je možné postavit bydlení vilového typu za cenu bytu.

Liberecký kraj by chtěl dům koupit od rodiny architekta Hubáčka a zaplatit za něj by měl 12 milionů korun. Dům, který byl jako prototyp postaven na přelomu 50. a 60. let minulého století, by měl být pracovištěm Severočeského muzea v Liberci, vzniknout by v něm měl památník a sloužit by mohl i studentům architektury.

Záměr nákupu domu představil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). „Severočeské muzeum dlouhodobě usilovalo o získání některých věcí z pozůstalosti po panu architektu Hubáčkovi a my jsme letos na začátku září dostali nabídku od jeho rodiny vedle těch cen a dalších věcí získat i dům Karla Hubáčka vlastně jako další muzejní exponát. My jsme po několika týdnech jednání rozhodli, že tu nabídku využijeme. Rádi bychom, aby ten dům, ale i ty ostatní věci, připomínaly dílo pana architekta a jeho odkaz budoucnosti,“ řekl Půta.

Karel Hubáček realizoval dům v letech 1959-1960. Již koncem 50. let začal projektovat montovanou stavbu, jež měla prokázat, že s použitím prefabrikovaných dílů lze postavit individuální obytný dům za stejné prostředky jako byt v paneláku.

Objekt byl součástí jedné z expozic Libereckých výstavních trhů, na jejichž architektonické koncepci se Hubáčkův ateliér každoročně podílel (1958-65). Projekčně bylo navrženo několik alternativ, které kombinovaly různé výškové, hmotové i dispoziční řešení. Existují také návrhy dvojdomů. Montovaný dům v Liberci se však nestal prototypem, jak autor zamýšlel, ale později jeho vlastním domovem.

Širšího využití se Hubáčkova myšlenka dostupného individuálního bydlení tedy nakonec nedočkala, protože v poválečných dekádách, kdy byl ve městech, důsledkem masivní urbanizace, nedostatek bytů, byla dána přednost hromadné výstavbě kolektivních domů. Zdařilým příkladem může být nedaleký bytový dům v Sosnové ulici, Liberečanům známý jako Wolkerák, který začal vznikat o pár let později v 60. letech a na kterém se Karel Hubáček rovněž jako spoluautor podílel.

foto: Liberecký kraj

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Libereckou politiku možná čekají další výrazné změny. Vládní Starostové, ANO a Piráti měli koaliční jednání k současnému obvinění náměstka Jiřího Šolce (nestraník za ANO)
Korupční kauza na liberecké radnici vedené primátorem Jaroslavem Zámečníkem ( STAN/Starostové pro LK) se rozrůstá. Poslední dubnový den policie obvinila dalšího jeho náměstka, nestraníka
Je tomu právě 135 let, kdy tehdejší Liberec zažil do té doby nevídanou politickou událost. V prostoru Lidových sadů se sešlo 16 tisíc dělnic
Primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstek pro architekturu a veřejný prostor Jiří Janďourek (oba STAN/Starostové pro LK) slibují Liberečanům veřejné WC od nástupu do