Ministerstvo chce odvolat prezidenta organizačního výboru pro MS 2009 v Liberci

Odstoupení Romana Kumpošta z postu prezidenta organizačního výboru, který má zajistit průběh Mistrovství světa v lyžování v roce 2009. Taková je podmínka ministerstva školství, v čele s ministryní Danou Kuchtovou, pro navýšení dotací, které výbor spolu s některými politiky, veskrze za ODS, požaduje po státu, aby mohl mistrovství zrealizovat.

Náměstek ministryně školství Jaromír Soukup také naznačil, že by poskytnutí dodatečných dotací mohlo být setrváním současného prezidenta ve funkci ohroženo. Podle Jaromíra Soukupa by ministerstvo také mohlo pohlížet na žádosti výboru rezervovaně. „A je otázka, jestli by nám organizační výbor byl schopen jiným způsobem garantovat efektivitu a racionalitu svého chování,“ dodal náměstek ministryně školství.

„Současné složení organizačního výboru, respektive jeho prezident Roman Kumpošt, nás nenaplňuje důvěrou,“ řekl serveru Euro OnLine náměstek ministryně školství Jaromír Soukup.

Roman Kumpošt je prezidentem výboru již přes deset let. V poslední době na sebe upozornil, když pomocí politiků za ODS – předsedy Senátu ČR Přemysla Sobotky, hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana, libereckého primátora Jiřího Kittnera a nového zmocněnce pro mistrovství světa v lyžování Tomáše Hasila žádali vládu o navýšení dotací pro mistrovství o téměř 900 milionů korun, které jim předchozí vláda, pod vedením ČSSD odmítla poskytnout.

Místní ODS pak poslala předsedovi vlády dopis, kde zdůrazňovala politickou polaritu mezi tehdejší vládou pod vedením ČSSD a majoritním zastoupením zastupitelů Libereckého kraje a liberecké radnice.

Tehdejší premiér Jiří Paroubek upozorňoval, že město Liberec i Liberecký kraj, respektive jeho politická reprezentace složená zejména z politiků ODS před lety prohlašovala, že si mistrovství zařídí sami. „Moc dobře si totiž pamatuji, že do vlády původně přišli s tím, že nebudou potřebovat od státu nic,“ uvedl Jiří Paroubek. Nicméně poté Paroubkova vláda kývla na půlmiliardovou státní dotaci, organizátoři mistrovství chtěli ale miliardy dvě.

Situace se začala razantně měnit, když po volbách Topolánkova vláda jmenovala zmocněncem pro pořádání mistrovství poslance za ODS, libereckého Tomáše Hasila.

Díky, nejen jeho snahám, nakonec neměl premiér Topolánek, který jindy patří k nejhlasitějším odpůrcům navyšování státních výdajů, vůbec žádné problémy se slibem, že státní dotace o stamilióny navýší. Stačila mu na to jedna návštěva Liberce, kde se, mimojiné, v Paláci Syner
setkal s představiteli města, kraje a zástupců organizátorů, kterým předsedá právě Roman Kumpošt.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.