nášLiberec

Search

Soud fotbalovou korupci neprokázal

Soud minulý týden zprostil obžaloby bývalého sportovního ředitele Slovanu Liberec Františka Myslivečka, rozhodčího Václava Zejdu a funkcionáře Českomoravského fotbalového svazu Christose Čanaklise. V procesu čelil Mysliveček obžalobě, že podplácel hlavního rozhodčího Zejdu a delegáta Čanaklise. Podle obžaloby dostal Zejda za ovlivnění zápasu ve prospěch domácího Slovanu 50 tisíc a Čanaklis 20 tisíc korun.

Důkazy proti obžalovaným byly, podobně jako v, díky představení Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse „Ivánku, kamaráde“, proslavené kauze fotbalového funkcionáře Ivana Horníka, postaveny na odposleších. Ty ale soud neshledal dostatečně průkaznými.

„V policejních odposleších není žádný důkaz, že by se Mysliveček se Zejdou a Čanaklisem dohodli na úplatku ještě před zápasem,“ uvedl soudce Okresního soudu v Liberci Richard Skýba. „Možná naštvu policisty, ale když věděli, kde se chystá Mysliveček úplatek předat, měli ho při tom chytit,“ zdůvodnil rozsudek Skýba.

Obhájci obžalovaných argumentovali, jak je dnes časté, nezákonností policejních odposlechů. „Všechny důkazy jsou nezákonné, musí být vyřazeny ze spisů. Žádám také, aby byly předloženy důkazy, na základě kterých byly povoleny odposlechy,“ upozornil obhájce Karol Hrádela, Václava Zejdy, který zápas rozhodoval.

Proti takovéto argumentaci se ale postavilo státní zastupitelstvo. „Odposlechy je třeba považovat za autentické, tvoří logickou jednotu, příběh se v odposleších plasticky zobrazuje. Na základě nich je možno obžalované uznat vinnými,“ komentoval obhájci zpochybněné důkazy státní zástupce Petr Hořín. Nesouhlasí s názorem obhajoby na použití odposlechů jako protiústavní. Ani soud se s tímto stanoviskem neztotožnil, nicméně, díky neprůkaznosti důkazního materiálu založeného na odposleších, vynesl osvobozující rozsudek.

Odposlechy se týkali zápasu mezi Libercem a Zlínem, který se hrál 1. března 2004 a skončil 3:0 pro Slovan Liberec. V odposleších figurovala i postava zmíněného bývalého sportovního ředitele Ivana Horníka. I podle státního zástupe je celý případ jen jedním okem ze sítě poodhalené korupce v českém fotbale.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj