Soud fotbalovou korupci neprokázal

Soud minulý týden zprostil obžaloby bývalého sportovního ředitele Slovanu Liberec Františka Myslivečka, rozhodčího Václava Zejdu a funkcionáře Českomoravského fotbalového svazu Christose Čanaklise. V procesu čelil Mysliveček obžalobě, že podplácel hlavního rozhodčího Zejdu a delegáta Čanaklise. Podle obžaloby dostal Zejda za ovlivnění zápasu ve prospěch domácího Slovanu 50 tisíc a Čanaklis 20 tisíc korun.

Důkazy proti obžalovaným byly, podobně jako v, díky představení Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse „Ivánku, kamaráde“, proslavené kauze fotbalového funkcionáře Ivana Horníka, postaveny na odposleších. Ty ale soud neshledal dostatečně průkaznými.

„V policejních odposleších není žádný důkaz, že by se Mysliveček se Zejdou a Čanaklisem dohodli na úplatku ještě před zápasem,“ uvedl soudce Okresního soudu v Liberci Richard Skýba. „Možná naštvu policisty, ale když věděli, kde se chystá Mysliveček úplatek předat, měli ho při tom chytit,“ zdůvodnil rozsudek Skýba.

Obhájci obžalovaných argumentovali, jak je dnes časté, nezákonností policejních odposlechů. „Všechny důkazy jsou nezákonné, musí být vyřazeny ze spisů. Žádám také, aby byly předloženy důkazy, na základě kterých byly povoleny odposlechy,“ upozornil obhájce Karol Hrádela, Václava Zejdy, který zápas rozhodoval.

Proti takovéto argumentaci se ale postavilo státní zastupitelstvo. „Odposlechy je třeba považovat za autentické, tvoří logickou jednotu, příběh se v odposleších plasticky zobrazuje. Na základě nich je možno obžalované uznat vinnými,“ komentoval obhájci zpochybněné důkazy státní zástupce Petr Hořín. Nesouhlasí s názorem obhajoby na použití odposlechů jako protiústavní. Ani soud se s tímto stanoviskem neztotožnil, nicméně, díky neprůkaznosti důkazního materiálu založeného na odposleších, vynesl osvobozující rozsudek.

Odposlechy se týkali zápasu mezi Libercem a Zlínem, který se hrál 1. března 2004 a skončil 3:0 pro Slovan Liberec. V odposleších figurovala i postava zmíněného bývalého sportovního ředitele Ivana Horníka. I podle státního zástupe je celý případ jen jedním okem ze sítě poodhalené korupce v českém fotbale.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům