O jízdném pod Ještědem a lyžování v Tyrolích

Napříště si Liberečtí, kteří používají městskou hromadnou dopravu řádně připlatí. O plných šedesát procent na jednorázové jízdence.
Budou to zajisté povětšinou zaměstnanci, studenti nebo důchodci, zkrátka lidé dnešním systémem neprivilegovaní, nicméně právě ti, na kterých a na jejich práci ( a zdaněných prostředcích ) tento systém stojí.

Rozhodli o tom ti více privilegovaní, s lepšími příjmy, napojení více či méně na ty, dnešním systémem ještě více privilegované, kteří městskou hromadnou dopravou po zajisté nejezdí. Rozhodla o tom rada města Liberce.
Přitom celá městská hromadná doprava je z drtivé většiny placena z kapes právě těch, kterých se nikdo na nic neptal. Že se nikdo na nic neptá občanů, není až tak, bohužel, překvapivé. Možná je zarážející, že se tato, pro většinu libereckých obyvatel tolik zásadní věc, neprojednávala ani na širším plénu volených představitelů, tj. na zastupitelstvu. Rada prostě rozhodla a konec.

Možná ještě více palčivější než samotné zvýšení cen je další pocit rezignace, které toto zdražení přinese. Další důkaz toho, že ti nahoře, ti privilegovaní, napojeni na ty ještě více privilegované, si mohou dělat – také dělají – co chtějí.

Že se v Liberci ( nebo v Praze či jiném českém, moravském a slezském městě ) zvedne jízdné, se párkrát mihne v médiích a voda se zavře. Ale jak dlouho tam běží, pro někoho možno křiklavější, ač ne tak ekonomicky významné, nejrůznější kauzy, které jen dokazují aroganci lidmi volených politiků?

Co stojí za přeběhlictvím poslanců Melčáka a Pohanky, kteří svým názorovým a programovým veletočem drží vládu,nejvyšší orgán moci této země, při životě? Jak to, že o tom lidé jako Marek Dalík věděli dopředu? Kdo a za co jim drží nůž na krku? Jak je možné, že se tak dlouho držel na svých postech místopředseda vlády Čunek? Možná by kvůli němu padla vláda, kdo tedy nejvíce potřebuje, aby právě tato vláda nepadla? Mirek Toplolánek nebo „mecenáši“ z nejvlivnějších podnikatelských kruhů, kteří stojí za firmou Mirka Dalíka? Právě tohoto lobbisty, se kterým ten samý premiér Topolánek lyžuje za peníze nás všech v tyrolském Innsbrucku a při své intelektuální nevýraznosti je schopen se ještě odvolávat na velvyslance, který byl v té době na cestě do Prahy?

Proto, ať možná co do mediální nebo ekonomické závažnosti odlišné, mají tyto případy, tedy rozhodnutí o zdražení jízdného ve statisícovém městě na severu české země nebo lyžařské radovánky růžolícího se Valacha v tyrolské metropoli, stejného jmenovatele. Respektive dva. Vzrůstající aroganci na straně vládnoucí společenské vrstvy a rovněž vzrůstající apatii na straně většinového obyvatelstva.
Jenže tam, kde je demokracie a demokratičnost při rozhodování o životě jiných udupávána pod kopyty nejrůznějších valachů jako sláma v maštali, hrozí sebevznícení nebo stačí malá jiskra, ze které vzejde plamen.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s
Liberečtí radní projednali návrh Výboru pro kulturu a cestovní ruch na udělení šesti Medailí města Liberce v roce 2024. Návrh budou nyní schvalovat liberečtí
„Nemuseli jsme jen sedět a poslouchat nudné kecy, dozvěděli jsme se důležité věci zajímavým způsobem. Čekala jsem, že se unudím k smrti, ale fakt mě to
Obě jizerská města, která spojuje jedna řeka, mají další společnou věc: jejich radnice jsou nově prohlášeny národními kulturními památkami. Radnice v Liberci i Jablonci
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.