Obviněný šéf policie sháněl politikům informace o jejich rivalech

Obviněný bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák pravděpodobně sháněl informace pro poslance za ČSSD Roberta Duška o jeho stranickém kolegovi. Mělo se jednat o nového krajského radního pro dopravu Martina Seppa, na kterého chtěl liberecký poslanec zjistit, zda je trestně stíhán. Své jednání odůvodnil tím, že bylo před jednáním o krajské koalici a tato skutečnost by její vznik mohla znemožnit.

Bývalý šéf policie Miroslav Dvořák je ve vazbě a hrozí mu až osm let vězení.
Kromě Dvořáka, který vyslechl obvinění z přijímání úplatku, zneužití pravomocí a dalších dvou zločinů, jsou stíháni ještě šéf dopravní policie Miroslav Valášek a vedoucí oddělení na kriminálce Miroslav Kučera. Prozatím posledním obviněným by měl být šéf liberecké hospodářské kriminálky Josef Šuma. Všichni jsou postaveni mimo službu.

Všichni byli obviněni po dlouho připravované zátahu Inspekce policie Ministerstva vnitra, na základě dlouhodobého sledování i odposlechů. A právě mezi odposlechy je záznam, kdy Robert Dušek, liberecký poslanec za ČSSD, požaduje po Miroslavu Dvořákovi informace, zda se nový krajský radní a jeho stranický kolega dopustil nějakého nezákonného jednání, které by mohlo ohrozit jejich stranu v povolebním vyjednávání. Dvořák měl poslanci informaci obstarat, čímž porušil zákon. Tvrdí to alespoň lidové noviny, ke kterým se dostalo usnesení státního zastupitelství o zahájení trestního stíhání.

Nebyl to jediný případ, kdy se spekulovalo o stycích dnes již bývalého šéfa policie s vysoce postavenými libereckými politiky. Již v prvních dnech po jeho zatčení se objevila tvrzeni, ze jej měl kontaktovat právě radní Sepp a požadovat po něm smazání svého dopravního přestupku. Nicméně sám Martin Sepp tuto zatím nepodloženou informaci důrazně odmítl.

Je třeba také zmínit fakt, jak to, že se informace dostali právě k Lidovým novinám, které jsou tradičně nakloněny pravici a zejména současné vládní ODS. Možná si leckdo položí otázku, zda zveřejnění této informace nebylo načasované a pokud nebyla tato praxe šéfa policistů Dvořáka vyjímečná, proč nebyly zveřejněny i odposlechy další. Ale celý skandál je zatím v rovině přílišných spekulací na dělání rázných závěrů.

Každopádně to, že si někdo může volat policejnímu řediteli pro informaci o druhé osobě jako když si objednává pizzu a zmíněný ředitel informaci vydá, svědčí to možná o tom, že bývalý policejní ředitel rozhodně nebyl mužem na svém místě. Spoustě „obyčejných“ občanů to rozhodně na posílení jejich víry v nestranný stát, kde jsou si všichni před zákonem rovni, také nepřidá.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Lesopark v Fibichově ulici v posledních letech prošel nákladnou úpravou, která z neudržovaného místa vytvořila zajímavou přírodní stezku plnou tůní. Naši čtenáři ale upozorňují
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.