Měl být DDM Větrník v budoucnu na prodej?

Na posledním zasedání zastupitelstva města Liberce se, mimo jiné a opět, projednávalo další rozsáhlé zadání změny územního plánu. Tentokrát to měla být změna číslo 43. Jak je v Liberci zvykem, předkládala se anonymně a bez obsáhlejší konkretizace jednotlivých návrhů. Součástí této změny byla i dílčí změna číslo 10, která obsahovala větší počet parcel, u kterých bylo navrženo, aby v budoucnu sloužily pro výstavbu bytových domů. Ty ale měly vzniknout na nemovitostech, které město pronajímá známému Domu dětí a mládeže Větrník. Proč se tedy tak stalo?

Naštěstí pro spoustu libereckých dětí i obyvatel návštěvníků Lidových sadů byla tato změna územního stažena. Stalo se tak ale až na upozornění z řad občanů. Kdyby tomu tak nebylo, dost možná by tradiční místo dětského zájmového setkávání bylo již dnes stavební parcelou, což by v budoucnu usnadnilo jeho možnou likvidaci a případnou výstavbu v jeho bezprostředním okolí.

Proč tedy město navrhovalo, aby jeho pozemky změnily funkci v připravovaném územním plánu na parcely pro výstavbu bytových domů? Město, které Domu dětí a mládeže Větrník (jehož zřizovatelem je Liberecký kraj) nemovitosti pronajímá, ale není v lokalitě výsadním vlastníkem parcel. Většinu pozemků v okolí DDM Větrník vlastní totiž soukromá realitní společnost PROPERTY REAL, s.r.o.

Z uvedených pozemků, které byly na změnu funkce navrženy, jsou ve vlastnictví PROPERTY REAL č. 2924/1, 2924/2, 2920/4, 2921, 2923/1, 2923/2, 2923/3. PROPERTY REAL s.r.o.  Pozemky č. 2924/5, 2920/3 (zahrada), 2922 (budova), 2923/4, 2923/5 a 2923/6 jsou ve vlastnictví Statutárního města Liberec. Pozemek č. 2924/4 je ve vlastnictví Libereckého kraje s právem užívání DDM Větrník. Pozemek 2924/3 (garáž) je ve vlastnictví Architekt Patrný v.o.s.

Navíc, podle zdroje blízkého DDM Větrník (redakce jeho identitu zná), nejedná se o podobný pokus na změnu územního plánu v místě poprvé. V čím zájmu tedy město navrhovalo tuto změnu? V zájmu libereckých dětí a mládeže?

Jak bylo řečeno, návrh byl nakonec stažen. Stáhnul jej sám primátor Jiří Kittner, který ovšem dodal, že netuší, proč se v návrhu tato změna objevila. Což je minimálně, vzhledem k tomu, že se jedná o možný osud tak významné, tradiční a prospěšné instituce, kterou DDM Větrník dozajista je, na pováženou. Buď byl, jako předkladatel, špatně připravený nebo informovaný ( či dokonce někým úmyslně uvedený v omyl) nebo je tu ještě ta horší varianta, jiná není…Nicméně sám se zavázal vše nechat prošetřit, což je jistě třeba.

Kdyby nebylo aktivity samotných občanů (v tomto případě představitelů sdružení Staré město Liberec, zejména jeho předsedkyně Aleny Dvořáčkové), změny by možná, anonymně schovaná mezi desítkami dalších prošla. Je to důsledek postupu anonymního předkládání velkého počtu změn, kdy možná někdo v skrytu doufá, že něco podobného, jako červnový případ s pozemky, které má pronajaté DDM Větrník, projde. Uvidí se, kdy něco obdobného někdo další zkusí příště…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.