Na čtvrtek 4. března je plánována stávka zaměstnanců v dopravě proti chystané změně ve zdanění zaměstnaneckých benefitů. Přerušení práce avizovali železničáři, zaměstnanci MHD v Praze, Ostravě, Olomouci, Ústí či Pardubicích. V Liberci a řadě dalších měst zaměstnanci se stávkou souhlasí, ale vedení jejich odborů se ji rozhodlo podpořit pouze symbolicky. Solidaritu a souhlas s cílem stávky vyjádřily i další odborové svazy.AKTUALIZACE 4.3. 2010
O co v celém sporu jde? Zvýšení zdanění zaměstnaneckých výhod, jako jsou stravenky, závodní stravování, příspěvky na dopravu, rekreaci, by odnesli zaměstnanci, protože reakcí zaměstnavatelů by bylo jejich omezení či zrušení. Zaměstnanecké výhody nejsou něco, co dostávájí zaměstnanci (nejen dopraváci) „zadarmo“ či „navíc“. Každý při nástupu do práce bere tyto „benefity“ společně se mzdou jako svůj celkový příjem. Jejich rušení by tedy logicky znamenalo snížení reálných příjmů.
Zatímco v nejrůznějších anketách se projevuje spíše podpora dopravákům, redaktoři a komentátoři českých médií stále dokola pouštějí ohranou desku o vydírání a nezodpovědnosti. Tak jsme se mohli dočíst o tom, že „stávkovat v době hospodářské krize a rostoucí nezaměstnanosti je nechutné“. Navíc – stávka se dá prý pochopit proti soukromému zaměstnavateli, ale ne proti státu. Jakoby stát nebyl největším zaměstanavatelem v zemi. Tak publikují nejen soukromá média, ale naříklad i veřejnoprávní, které si občané této země platí. Hodinová výstražná stávka, byť většinou symbolická, v červnu 2008 zachránila všem zaměstnancům (jistě i redaktorům mainstreamových médií) stravenky. I dopraváci nyní nebojují jen za sebe a na úkor ostatních, jak bývá podsouváno, ale naopak – jdou v první linii za všechny zaměstnance.
O rozeštvávání nálad proti těm, kteří si dovolí využít svého v ústavě zakotveného a nezpochybnitelného základního práva (právo na stávku), není nutno se rozepisovat. Podílejí se na nich nejen média, ale zejména politici, kteří díky svým rozhodnutím obohatily sebe a své blízké na úkor veřejné státní kasy. Teď chtějí po těch, kterým už jednou vzali, aby obrátili své vybrané kapsy ještě jednou. Je zajímavé, že např. ODS, která se v dnešních dnech ve sněmovně zuby nehty brání přijetí protikorupčního balíčku,legislativních norem zprůhledňujících klientelistické prostředí (zákaz anonymních akcií) či těch, které by pomhly státní kase (regulace hazardu, lichvy..) a zákonů, které by pomohli širokým vrstvám (navýšení mateřské na loňskou úroveň, zrušení poplatků ve zdravotnictví..), mluví během svých obstrukcí o „vydírání“ ze strany dopraváků..
A jaká je situace v našem městě, v Liberci? Liberečtí dopraváci tedy, ústy představitele zdejších dopravních odborů, stejně tak města jako Plzeň, České Budějovice, Jihlava, Litvínov aj. jdou do stávky také pouze symbolicky. Trochu roztrpčení vyjadřuje vedení zdejších odborů nad tím, že je nepodpoří ostatní odborové svazy. Dalším faktorem je skutečnost, že po jednání s vedením podniku je zaměstancům garantováno doplacení DPH v případě, že by se zvedlo. “Ve čtvrtek se k ní přidáme
symbolicky, ale jestli se stávky budou opakovat a připojí se další svazy,
budeme jistě při tom, aby jsme stávku podpořili aktivněji.„
V Liberci, jak bylo řečeno, zvolilo vedení zdejších odborů defenzivnější postoj a stávku podpoří jen symbolicky. Příčina je jistě v lépe vyjednané kolektivní smlouvě s vedením DPML, ale i v nekoordinovanosti přípravy stávky ze strany pražského vedení. Je ale otázkou, zda takový postoj zvýší do budoucna akceschopnost odborů jako takových.
AKTUALIZACE 4.3. 2010
Zástupci odborů, kteří deklarovali, že ve čtvrtek ráno na pět hodin přeruší provoz na železnici a zastaví MHD v některých městech, svůj protest nakonec ve včerejších odpoledních hodinách odvolali.
Podle vyjádření v médiích je uklidnily je záruky politických stran, které přislíbily, že novelou zákona zruší vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů. Ani netrvalo dlouho a nejrůznější média, jako například Hospodářské noviny (patřící podnikateli Bakalovi, který vede spor se zástupci horníků o 44 tisíc bytů) začaly s masáží, která odbory ukazuje v nejhorším světle. Pozadu nezůstali ani nejrůznější komentátoři a „nezávislí odborníci“, povětšinou ze soukromých bankovních institucí. Situaci budeme nadále sledovat.
Jaroslav Tauchman